Hry na hrdiny .cz

Vystřihovánky jako herní pomůcka
Publikováno: Tuesday, 30.11. 1999 - 00:00:00
Téma: Rady pro PH


Byl jsem požádán, abych sepsal článek o použití vystřihovánek ve hře, s odkazy, kde všude je můžete na internetu nalézt. Proto si dneska promluvíme o vystřihovánkách a možnostech jejich využití ve hrách na hrdiny.

Proč modely a jaké vystřihovánky si vybírat

Použití modelů ve hře má řadu výhod (a jen minimální negativa, o kterých se v rámci poctivého přístupu také zmíním) – hráči mají možnost přímo a plasticky vidět herní prostředí (nebo svou figurku) a doslova si ho „osahat“. Vymodelované prostředí se díky názornosti obzvlášť hodí do akčně laděných her, kde může vyjasnit řadu sporných momentů v boji („támhle střílet vážně nemůžeš, stojí Ti v cestě ten náhrobek“). Modely tedy pomáhají hráčům v orientaci v herní scéně. Některé (hlavně ty pečlivě vyrobené) modely mohou výtečně dotvářet atmosféru – když v hororové hře na stůl postavíte miniaturní hřbitov a k tomu navíc začnete házet vlastní ručně vyrobenou kostkou s lebkami místo čísel (viz odkazy níže), hráči si uvědomí, že se zřejmě bude něco dít – něco nepěkného.

Papírové modely mají i své mínusy – především je to čas potřebný na výrobu. Z toho důvodu doporučuji dávat přednost spíše modelům s méně díly – počet dílů je v podstatě přímo úměrný době, kterou strávíte výrobou dotyčného modelu. Dobře provedené a pro hráče neokoukané modely mohou odvádět pozornost od děje k těm „roztomilým drobnostem“ („hele, moje figurka má přesně ten samý luk, který jsme tuhle našli ve zřícenině“ nebo „hrozivý kostlivec říkáš? Ale oči ma namalované fakt pěkně, i ta barva kostí, prima“). V neposlední řadě mohou modely působit kýčovitě (zvlášť ty s více pestrými barvami) a také mohou ubíjet hráčskou představivost (znáte to pravidlo že příšera za rohem je mnohem horší než ta stojící před vámi.. protože ji už vidíte) – dávají konečný obraz pro všechny, a ten se může od představ jednotlivých hráčů velmi lišit.

Za peníze nebo zdarma?

Další otázka, na kterou byste měli znát odpovědět, je zda jste ochotni za vystřihovánku platit či nikoli. Jestli znáte mé webové „dítě“, RPG Knihovnu, tak asi víte, že jsem velký příznivce pomůcek, programů a článků, které jsou zdarma. Jak uvidíte dále, na internetu je spousta legálních vystřihovánek, které si můžete zdarma stáhnout a sestavit. Pravda ale je, že pokud chcete něco víc a lepší kvalitu, někdy vám nezbyde než si připlatit. Praktický příklad: není problém si na netu stáhnout model pirátské plachetnice. Moc si ale s ním nevyhrajete. Když si ale připlatíte, můžete si z RPG Now stáhnout úžasný model lodi s průřezy a možností hrát nejen na její palubě, ale i v podpalubí – jen se podívejte na tu nádheru!

Je libo vlastní kostku?

A jdeme na to! Začneme zlehka, geometrickými modely, konkrétně mnohastěnnými kostkami – pokud ve vašem okolí není žádný specializovaný obchod, možná uvítáte možnost slepit si vlastní „dvacetistěnnku“ - ale pozor! Určitě od ní nečekejte spravedlivé hody – pokud používáte ručně vyráběné kostky, měli by mít možnost házet jimi všichni. Některé kostky však mohou mít i okrasný a atmosférický nádech, třeba ty strašidelné.

Stavby a prostředí

Modely prostředí bývají hráči nejvíce oceňované, a obecně je lze rozdělit do dvou velkých skupin – fantasy a sci-fi. Některé z těch lepších jsem už uveřejnil v RPG Knihovně – konkrétně „stavebnice“ 3D Dungeon a 3D Space Station umožňující vytvořit rozsáhlé podzemí nebo prostory kosmické stanice. Další uveřejňené vystřihovánky jsou oltář a věž. Více jich ale naleznete v archivu D&D. Pokud jste vyladěni víc hororově, možná by se vám líbil hřbitov. Další odkazy na vystřihovánky prostředí zahrnují třeba kosmickou základnu – ta je skutečně dokonalá (ale hlavně o ní neříkejte mým hráčům, chtěli by podobnou..). Nebo byste chtěli ještě víc fantasy budov? Můžete si v rámci vzdělávacího programu zdarma postavit jednoduchý hrad nebo celou vesnici! Když už jsme u staveb, nedá mi to, abych se nezmínil o jednom bonbónku – jedná se o komerční program Dioramas Pro umožňující vytvářet vystřihovánky budov a jiných objektů opravdu snadno. Problém je tu ovšem cena.

Figurky

Když už máte vytvořené prostředí, hodilo by se ho nějak oživit – nejlépe pomocí figurek podobných postavám hráčů a příšerám vypravěče (nebo GM či PJ, chcete-li). Jeden ze způsobů, jak si vyrobit zdarma figurky, je použít generátor postav Heromachine – vygenerujete postavu válečníka, kterou zmenšíte, několikrát namnožíte – a máte téměř hned pohotovou armádu! Je tu také možnost sáhnout po některém předem přípravených tématických setů figurek. A samozřejmě bych neměl zapomenout na komerční klasiku – Cardboard Heroes! Další, velmi zajímavá možnost, jak si vyrobit figurky (a nejen ony, ale i další předměty) pro vás bude možná poněkud nezvyklá a nová – pomocí specializovaných fontů! Stáhnete a nainstalujete si do počítače fonty, pomocí kterých pak „napíšete“ přesně ty figurky nebo předměty, které chcete. Navíc tu odpadá problémy s velikostí – prostě font libovolně zvětšíte nebo zmenšíte. Také zde existuje komerční varianta (s volně stažitelnou ukázkou) – Sparks.

Tématické modely

Na internetu naleznete spoustu stránek fanoušků různých seriálů, kteří jsou natolik zapálení, že přetváří svět filmu do papírových modelů. Tento druh modelů vyžaduje obvykle mnohem víc času na sestavení než obvyklé „rpg“ modely, ale výsledky jsou často ohromující. Některé z nich navíc využijete téměř v každé žánrové hře – co si budeme povídat, velící stanoviště vesmírné lodi ze Startreku můžete klidně použít i ve vaší sci-fi hře, například. Takže pokud toužíte mít doma loď Serenity ze seriálu Firefly, není problém... nebo byste raději víc kosmických plavidel? Své místo na webu má i seriál Babylon 5 nebo třeba Vetřelci (tato vynikající stránka je mimochodem dílem českého autora Honzy Rükra). O tom, že si můžete poslepovat spoustu předmětů a plavidel z Hvězdných válek, se snad ani zmiňovat nemusím. Ale kdyby přeci jen, stačí si jen vybrat mezi Hvězdou smrti, Tisíciletým sokolem či Tie fighterem...

Ostatní modely - zdroje a odkazy

Tady jsou všeobecné odkazy pro ty z vás, kteří si rádi hledají vlastní cesty... alespoň co se vystřihovánek týče...nashledanou u jiného tématu!

Rozcestníky

Blogy

Offline verze článkuTento článek si můžete přečíst na webu Hry na hrdiny
http://www.hrynahrdiny.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://www.hrynahrdiny.cz/m-News&file=article&sid=66