Hry na hrdiny .cz

Hrdinové Fantasy: Nástroje pro roleplaying
Publikováno: Tuesday, 30.11. 1999 - 00:00:00
Téma: Hry na hrdiny


V tomto článku bychom rádi představili některé nástroje pro hru za postavu (roleplaying) v Hrdinech Fantasy. Nebudeme zde rozebírat, jak správně hrát za postavu, ale právě o nástrojích. Samozřejmě každá hra na hrdiny je o roleplayingu nebo jej předpokládá, nicméně pravidla mohou v něčem hráčům napomoci. Co tedy Hrdinové Fantasy nabízejí?

Hra za povahové vlastnosti

Důležitou součástí hry za postavu je hra za její povahu. Hrdinové Fantasy pro to nabízejí jednoduchá pravidla, která hráče k hře za povahu navedou.

Jediný pravidlem je číselný údaj od -3 do +3 vyjádřitelný slovy, kterým popíšeme jakoukoliv vlastnost: -3 je velmi záporná, zcela negativní, 0 je neutrální, žádná a +3 je pak zcela kladná, maximální. Během tvorby postavy si hráč sám volí, na jakém stupni chce danou povahovou vlastnost mít. Pokud chce, aby byla statečná zvolí si +2, pokud dá přednost útěku v pravou chvíli, dá si -1.

Není zde žádný systém zvláštních výhod / nevýhod, maximálních hodnot a počtu povahových vlastností. Vše je v rukách hráče a Pána hry, který jeho hru za postavu sleduje a hodnotí.

Kromě povahových vlastností si ještě hráč svou postavu popisuje tím, co má či nemá ráda, čeho se bojí, jaký má náhled na rasy a další povahové rysy (pomstychtivost, pověrčivost, bezohlednost, …)

Kontakty

Aby si hráči lépe zapamatovali, s kým se jejich postavy potkaly, mohou používat systém kontaktů. Ten, podobně jako povahové vlastnosti, používá vztah hodnocený od -3 (nenávidí) až po +3 (miluje). Dále je určena síla kontaktu, tentokrát od 0 (zná ho z doslechu) až +3 (zná ho výborně a velmi dlouho).

Hráči si mohou ve vazbě na svou minulost vymyslet rozumné množství kontaktů, které jim potom pomohou lépe ztvárnit hru. Postavy mohou například bez nabádání PH „jet navštívit strýce kováře v sousedním městě“. PH toho může hned využít a začíst spřádat příběh s tím, že strýce nedávno okradli a vyhrožují mu, že ho zabijí, pokud nezanechá živnosti.

Kontakty také mapují hru. Příběh se časem může vrátit k postavě, se kterou se střetli před několika hrami a notně jim zkomplikovala život.

Vzhled

Vzhled postavy je v Hrdinech Fantasy tvořen krásou a dojmem / autoritou (popsanou v dodatku na oficiálních stránkách hry). Krása určuje fyzickou krásu (někdo rád hraje za krasavce a svůdníka, jiný si třeba zkusí roli šeredy), dojem pak pocit, který vyvolává postava v ostatních (někdo je na příjemný a vítaný v každé společnosti, jiného všichni od pohledu nenávidí). Podle dodatku je umožněno si krásu a dojem volit stejně jako povahu a popisuje se opět systémem +3/-3.

Další nástroje roleplayingu

Další nástroje tu nebudeme podrobně rozebírat, neboť jsou podobné jako v jiných hrách – od hry za rasu, výcvik (či zkušenosti, povolání) až po znalosti každé jednotlivé postavy.

www.hrdinovefantasy.cz

Tento článek si můžete přečíst na webu Hry na hrdiny
http://www.hrynahrdiny.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://www.hrynahrdiny.cz/m-News&file=article&sid=55