oben
spacer
Hry na hrdiny

Hry na hrdiny

Fantasyobchod.cz, vše pro døevĂĄrny larp a living fantasy 
[ O projektu www.hrynahrdiny.cz ]   [ Co jsou to hry na hrdiny ]    Nenechte se omezovat realitou - ponořte se do světa her a fantazie...  

  Vyhledávání


  Mapa stránek
· Domů
· Archiv aktualit
· Odkazy
· Témata
· Top 10
· Váš účet
· Vyhledávání
· Kniha návštěv

Externí odkazy (cz)
· RPG fórum
· Anotace RPG her
· RPG pedia

  Doporučujeme
Hrdinové Fantasy nabízejí svobodu!
d20
Hulkový rád
Fantasy obchod
Siranie
Srdce Erinelu
RPG Knihovna
Kion
Equilibrie
Ankarie - svet pro DrD+
Legendy Armandie
Genesis Excogitatus
RPG hry
MFantasy - on-line magazín s fantasy povídkami
Altar
Cínoví vojácci
Web príštích spisovatelu

  Podpořte nás
Hry na hrdiny

  Přihlášení
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

  

Tvorba RPG map na PC

Autor: ShadoWWW - Úterý, 30.11. 1999 - 00:00:00
Topic: Rady pro PH

V temném podzemí Bílého hradu skupinka dobrodruhů nervózně sledovala zloděje, jak se pokouší otevřít zámek velké truhly.

„Mám to!“ vykřikl a se skřípěním otevřel víko.

„Co, žádný poklad?“ zklamaně vydechl bojovník.

„Ne, počkejte! Je tam mapa! Tato mapa,“ odpověděl PJ a vytáhl krásně namalovanou, barevnou mapu podzemí, plného spletitých chodeb, nejrůznějších místností, tajných dveří, hlubokých roklin a rafinovaných pastí.Snad každý PJ někdy přemýšlel, jaké by to bylo malovat mapy pro hru na počítači. Někteří se o to i pokoušeli, ale nakonec se vrátili ke klasickému ručnímu kreslení. Nakreslení mapy na počítači bylo mnohdy zdlouhavé a s nevalnými výsledky. Za poslední roky ale došlo k velkému posunu vpřed a budoucnost počítačům rozhodně nahrává. O kreslení map na počítači by se toho dalo napsat opravdu hodně. Když jsem přemýšlel nad strukturou tohoto článku, rozhodl jsem se na začátek uvést základní přehled všech dobrých programů zaměřených na kreslení RPG map a na konec i nějaké podrobnosti.

Mapy lze rozdělit na mapy krajin (overland maps), tedy mapy krajiny měřené v km (mílích), a mapy „podzemí“ (battle maps), tedy detailní mapy v měřítku metrů (stop, sáhů). Kreslit je možné úsekově, skládáním jednotlivých „dlaždic“ (symbolů) – tento typ se hodí spíš pro menší mapy podzemí, nebo  fraktálně, geometricky (jako např. v AutoCADu) – tento typ se využívá spíš pro mapy krajin. A nyní k přehledu jednotlivých programů:

Dungeon Crafter III (DC3)

Dungeon Crafter III Dungeon Crafter III Dungeon Crafter III

Web: Dungeon Crafter III

Nejzdařilejší freeware program pro kreslení map podzemí. Jeho paleta nástrojů pro kreslení ani počet textur a objektů zdaleka nedosahuje kvalit komerčních produktů, ale jasně vyniká nad všemi ostatními freeware programy pro kreslení podzemí. Jasná volba pro ty, kteří sem tam chtějí něco nakreslit na počítači a nechtějí utrácet za komerční program. DC3 je "dlaždicový" program.

AutoREALM

AutoREALM

Web: AutoREALM

Asi nejlepší freeware program pro kreslení map krajin. Zde opět platí to stejné, co u DC3: zdaleka nedosahuje kvalit komerčních produktů, ale pokud nechcete utrácet peníze za placený produkt, pak AutoREALM je to nejlepší, co vám freeware nabízí. Jde o fraktálový program.

Dundjinni

Dundjinni Dundjinni PNG symbol

Web: Dundjinni (screenshots)

Toto už je úplně jiné kafe než předchozí dva programy. Dundjinni je placený program od stejnojmenné firmy, ale za své peníze dostanete opravdu velmi kvalitní produkt. Dundjinni je dlaždicový program pro kresleni podzemí, podobně jako DC3, ale s propracovanějšími kreslícími nástroji a hlavně mnohem větší knihovnou znaků, tzv. art packů. Další znaky ve formátu PNG si můžete do programu importovat. Nové art packy si můžete také dokoupit, např. specializované pro hrady, vesnice, chrámy atd. Dundjinni je naprogramované v Javě a to je jeho výhoda i nevýhoda. Hlavním přínosem je, že jde spustit i na v Americe velmi oblíbeném MACovi. Je to jediný mapový program pro MAC. Ale zároveň kvůli struktuře Javy není možné výkon zcela optimalizovat a Dundjinni proto vyžaduje na PC vyšší HW nároky. Dundjinni stojí $39,95, PCMAC verze.

Dundjinni komunita je největší ze všech komunit kolem mapových programů. Na fóru oficiálních stránek, ale i na mnohých jiných nezávislých projektech (např. fórum Four Ugly Monsters) se sdružují lidé kolem tvorby map v Dundjinni a předávají si své zkušenosti, tipy, triky, ale i ukázky svých map nebo vlastnoručně vytvořené PNG symboly. Komunita je dokonce tak velká, že skupina kolem GM Syndicate vytvořila otevřený projekt CSUAC, který obsahuje archiv všech možných PNG symbolů, které komunita na fóru Dundjinni za roky vývoje vytvořila. Bohužel je v současné době projekt přerušen, kvůli příliš velké velikosti archivu, ale v nejbližších týdnech by měl být opět otevřen. Celkově komunita vytvořila už přes 30 tisíc symbolů! CSUAC bylo upraveno i pro Fractal Mapper nebo Campaign Cartographer 3. Hodně zajímavý je Dundjinni i pro vývojáře a autory. Nový EULA uvádí, že můžete Dundjinni využít k libovolným účelům bez omezení - i komerčním - kromě původní DJ art - ten je možné využít jen pro osobní použití. To otvírá nové možnosti např. pro vývojáře deskových nebo počítačových her.

Fractal Mapper 8.0 (FM)

Fractal Mapper Town Fractal Mapper Continent Fractal Mapper World Explorer

Web: Fractal Mapper (screenshots)

Nejmladší a velmi oblíbený hráč od NBOS software na poli komerčního mapování. Je to fraktálový program, určený pro mapy krajin i podzemí a má pěkné a intuitivní kreslící nástroje. Jeho nástroje se však hodí víc pro kreslení map krajin. Nejvíc je podobný Campaign Cartographeru, ale není zdaleka tak propracovaný. Jeho nástroje i celková propracovanost je však o hodně větší než AutoREALMu. FM8 se prodává za nižší cenu než jeho konkurenti - $34,95. Nabízí také import PNG symbolů, některé speciální efekty jako bevel (vypouklost), drop i inner shadow (stíny), nebo blur (rozmazanost). FM podporuje pluginy, tedy externí specializované podprogramy, jako např. GoblinAPI pro pohodlnější tvorbu map měst nebo name generator. Další možností je hyperlinking, tedy vzájemná provázanost jednotlivých map. Kliknete např. na vchod do jeskyně na mapě hor a otevře se vám nová mapa oné jeskyně. Program nabízí otevřený ini soubor pro jednoduchou lokalizaci do jiného jazyka. NBOS navíc přidává free pluginy Fractal World Explorer, který umožňuje přetvořit mapu do 3D stínované mapy podobné satelitním záběrům. Velkou nevýhodou FM je její krátká historie. Program má velmi málo svých vlastních symbolů. Pokud však máte vlastní tablet nebo aspoň skener a chcete kreslit převážně mapy krajin na svých vlastních symbolech, pak vám FM může nabídnout jednoduché a příjemné nástroje pro jejich tvorbu. NBOS zatím vydal jeden rozšiřující symbol pack s 257 novými symboly, který si můžete dokoupit. Fractal Mapper, stejně jako AstroSynthesis nebo Campaign Cartographer, podporuje skriptování.

AstroSynthesis v2.0

AstroSynthesis Main Map AstroSynthesis Travel Calculator AstroSynthesis Printable Report

Web: AstroSynthesis (screenshots)

Na chvíli trochu odbočím od tvorby fantasy map a přejdu k Sci-Fi. Pokud hrajete nějaké Sci-Fi RPG, pak vám možná schází nástroj na kreslení map z vesmíru. Zde přichází ke slovu AstroSynthesis také od NBOS software - nejlepší program na tvorbu vesmírných map, jaký jsem kdy viděl. Nabízí nejen kreslení hvězd, planet, bílých trpaslíků, černých děr atd., ale program je plně 3D včetně 3D souřadnic, animuje obíhající planety, dokáže spočítat vzdálenost jednotlivých planet a obsahuje generátor slunečních soustav. Dokáže vyhledat zadanou planetu nebo hvězdu, obsahuje skutečnou databázi prostoru 20 světelných let kolem naší sluneční soustavy, další data se dají do databáze importovat jako CSV nebo XML soubory. Program je také plně kompatibilní s Fractal Mapperem. AstroSynthesis v2.0 stojí $31,50.

Campaign Cartographer 3 (CC3)

Campaign Cartographer 3 Campaign Cartographer 3 Campaign Cartographer 3

Web: Campaign Cartographer 3 (screenshots)

Zlatý standard a nejpropracovanější fraktálový program pro tvorbu všech druhů map od ProFantasy. Samotný CC3 je zaměřen hlavně na mapy krajin. Obsahuje velké množství perfektně provedených mapových nástrojů (specializované nástroje pro kreslení pobřeží a pevniny, moří, jezer, řek, cest, terénu jako je les, pohoří, poušť aj.), vytvořených největšími odborníky v oboru, a samozřejmě i klasické nástroje jako guma nebo kresba geometrických tvarů. Možnost doplňovat množství nejrůznějších symbolů nebo přidání hexové, čtverečkové nebo jiné sítě. CC3 obsahuje přes 300 2D i  stínovaných (izo 3D) symbolů od Davea Allsopa v různých variacích, celkově tedy přes 900 symbolů. CC3 podporuje symboly ve velmi vysokém rozlišení. Symboly lze třídit do kolekcí a kolekce jde nastavit jako náhodné (random). Pokud tedy máte náhodnou kolekci smrku, obsahující 8 symbolů smrku, pak když klikáním kreslíte smrky na mapu, počítač náhodně vybírá z oněch 8 symbolů. Dá se nastavit i náhodná velikost (např +/- 10%) nebo jistá deformace či otáčení kolem osy. Symboly mohou být s proměnlivou barvou (varicolor) - tedy jistá část znaku mění barvu podle vašeho přání. Symboly jsou pro přehlednost setříděny do skupin pobřežních znaků (kotva, loď přístavu, velryby aj.), hor, přírodních útvarů, budov (např. symbolů měst, vesnic, věží, monolitů, ruin atd.), symbolů stromů a jiných symbolů (symbol koruny, skřížených mečů, jablka, piva, luku aj.). CC3 podporuje skriptování i efekty jako bevel, blur, shadow, glow (přidá barevné záření kolem nebo uvnitř zvolené entity), transparency (průhlednost) aj. Můžete importovat vlastní PNG symboly (nebo symboly z CSUAC nebo jiné z Dundjinni fóra) a vytvořit si své zcela vlastní styly nebo mapy linkovat mezi sebou. Co se týče provázanosti s FM nebo Dundjinni - ProFantasy nabízí slevu na CC3, pokud máte nějaký z těchto dvou programů a všechny symboly z CC3 můžete při instalaci nebo kdykoli potom dohrát přímo do FM nebo Dundjinni. Do CC3 si můžete dokoupit velké množství nejrůznějších addonů, které přidávají další kreslící nástroje a symboly, které velmi usnadňují kreslení. CC3 využívají nejen PJové, ale i herní autoři nebo designeři. V předchůdci CC3 - CC2 byl například vytvořen herní plán deskové hry RoboRally nebo interaktivní atlas Forgotten Realms. Co se týká podpory ze strany ProFantasy - je víc než klasická jako help linka, FAQ, help mail nebo patchů. Nabízí 14 denní záruku na vrácení peněz, pokud si software koupíte přímo z online obchodu na stránkách ProFantasy. Vřele doporučuji si přečíst přiložený PDF manuál v adresáři s dokumenty CC3. Takový manuál vychází téměř u každého produktu ProFantasy a je velmi užitečný. Nově také vzniklo oficiální fórum. CC3 stojí $44,95 nebo £29,95 (GB) v online obchodu ProFantasy.

CC3: Symbol Set 1 – Fantasy Overland

Symbol Set 1 – Fantasy Overland Symbol Set 1 – Fantasy Overland

Web: Symbol Set 1 – Fantasy Overland

Tento addon přidává do CC3 2500 nových symbolů od profesionálních grafiků a některé nové styly. Tento pack hodně rozšiřuje variabilitu původního CC3. Pokud se vám líbí kreslení v CC3, pak si toto rozšíření určitě kupte, hodně tím oživíte své mapy. Jeho cena je $24,95.

Dungeon Designer 3 (DD3)

Dungeon Designer 3 Dungeon Designer 3

Web: Dungeon Designer 3

Addon CC3 pro tvorbu "podzemí". Přidává nové specializované nástroje jako kreslení místností, chodeb, stěn, podlah, nepravidelných jeskynních útvarů aj. Dokonce obsahuje automatický generátor podzemí, který dokáže vygenerovat celou mapu dle vámi nastavených parametrů. Obsahuje také přes 1000 nových symbolů speciálně pro mapy podzemí - symboly jeskyně, pokladů, pozůstatků (krev, kosti, zničené věci), elementární symboly, nábytek, chrámové symboly, pasti, schodiště, dveře, zbraně, nebo nestvůry, opět ve velmi vysokém rozlišení. Maximální rozlišení symbolů je 1000x1000 pixelů, což je např. oproti 72x72 pixelům Dungeon Crafteru III úctyhodné. Mapa může být opravdu velmi detailní, včetně třeba prostřeného stolu se zapálenou svíčkou, talíři, příbory a sklenicemi s pivem. V DD3 můžete kreslit nejen mapy podzemí a hradů, ale i hostinců, lesní louky, chrámů, věží, atd. Myslím, že toto rozšíření je opravdu nadmíru nadmíru užitečné pro každého PJ. Po nakreslení mapy v měřítku k metrům nebo stopám (dle nastavení) můžete mapu vytisknout v měřítku figurek a užít si tak setkání v hospodě nebo průzkum starého hradu ve zcela novém rozměru. Fraktálová grafika má také velkou výhodu oproti dlaždicové, že se dá mnohem rychleji a jednodušeji editovat. Pro DD3 vznikly také pěkné video tutoriály. Rozhodně si nezapomeňte rozšířit DD3 o CSUAC a další symboly z Dundjinni fóra. Opět můžete importovat PNG soubory, což je obecná vlastnost CC3 i pro všechny addony. DD3 stojí $39,95.

DD3: Symbol Set 2 – Fantasy Floorplans

Symbol Set 1 – Fantasy Overland Symbol Set 1 – Fantasy Overland

Web: Symbol Set 2 – Fantasy Floorplans

Tento addon přidává 2500 nových symbolů do DD3. Všechny tyto symboly jsou opět moc pěkně nakreslené a hodí se každému PJ. Nové symboly určitě ve svých dungeonech využijete. Jeho cena je $24,95.

City Designer Pro (CDp)

City Designer Pro City Designer

Web: City Designer Pro

Rozšíření pro kreslení map vesnic a měst, obsahuje pro to 1500 nových symbolů a nové nástroje zaměřené speciálně na domy a ulice. Např. jen kreslíte linku ulice a CDp automaticky kolem cesty dokresluje domy dle nastavených parametrů. Nebo nakreslení střechy vámi navrženého domu je otázka na pár kliknutí. Zatím však toto rozšíření nedoporučuji. Ručně kreslené mapy se mi zdají pěknější než mapy ze CDp a navíc CDp stále ještě obsahuje některé drobné chyby kompatibility s CC3, které budou opraveny až s příchodem CD3. Snad jedinou výhodou je, že pokud si teď objednáte CDp přímo u ProFantasy, slouží to zároveň i jako předobjednávka CD3, kterou pak dostanete zdarma. Nová verze City Designer 3 vyjde snad co nevidět. Měla vyjít už minulý rok, ale kvůli problémům uživatelů Windows Vista s CC3 se muselo prve majoritně zapracovat pro vydání patche pro Visty. Patch na Visty je už hotovy a CD3 je v posledním stádiu vývoje. Může vyjít každým dnem, ale také za několik měsíců. :-/ ProFantasy jsou bohužel perfekcionalisté a dokud nebude CD3 100% perfektní, tak nevyjde. Měl jsem možnost nahlédnout do kuchyně vývoje CD3 a mohu novinky oproti CDp jsou tyto: Do CD3 se drží standardu nové trojkové verze a bude tedy možné do něj importovat PNG symboly a textury ve vysokém rozlišení. Bude také možné aplikovat efekty známé z CC3 nebo DD3 a navíc přibude efekt "globální slunce" (global sun), který bude centrálně dynamicky počítat stíny (úhel a intenzitu) všech budov podle volitelného parametru v nastavení zobrazení. To je možné díky nové vrstvě čtyř výchozích barev (dva odstíny modré a dva odstíny růžové), podle kterých se lesk a odstíny počítají. Na tuto vrstvu se pak nanáší vrstva s konkrétní texturou. Také byl vyřešen problém s deformací bitmapové výplně při různých úhlech. Jednoduše řečeno: Teď máte v CC3 a DD3 možnost u výplňových textur (např. textury prken podlahy v místnosti) říct jen, jestli chcete, aby byla textura horizontální nebo vertikální. Pokud zvolíte texturu prken horizontálně, tak i když pak otočíte celou místnost o libovolný počet stupňů, prkna podlahy budou stále horizontální. CD3 už bude umět otáčet libovolnou texturu libovolně bez zjevné deformace. Další vychytávkou bude možnost, že když si vytvoříte pomocí CD3 např. vesnici s domy, tak když kliknete na jeden dům, tak se budete moci přelinkovat do DD3 a CD3 dodá automaticky DD3 informace, jak má nakreslit půdorys domu. I stromy budou mít vlastní generátor tvaru. Možná tam budou ještě další vychytávky, to se ještě uvidí. Nicméně tam opět bude spousta nových symbolů a textur. Máme se rozhodně na co těšit!

Další addony od ProFantasy

ProFantasy vydala ještě další mnohá rozšíření: Tyto addony přidávají mnohé další možnosti do CC, ale byly tvořeny do starší verze 2 nebo Pro. Momentálně se u těchto produktů pracuje na jejich upgradu do standardu verze 3, tak myslím moc nemá význam si je pořizovat, pokud si je nepořídíte v nějakém velmi výhodném balíku... Většina z těchto programů však kompatibilní s CC3 víceméně je.

Cartographer's Annual 2007

Cartographer's Annual 2007 Cartographer's Annual 2007 Cartographer's Annual 2007

Web: Cartographer's Annual 2007

Magazínové rozšíření CC3, které vycházelo minulý rok. Rozšíření CA je velmi užitečné. Získáte v něm nové style packy, symboly, velmi povedené mapy a nějaké speciální návody vychytávek CC3. CA 2007 stojí rozhodně za to. Jeho cena je $39.95.

Cartographer's Annual 2008

Cartographer's Annual 2008 Cartographer's Annual 2008 Cartographer's Annual 2008

Web: Cartographer's Annual 2008

Letošní CA zatím přinesl "Tolkienovský" style pack od Peta Fenlona, tutorial, jak vytvářet vlastní symbol katalogy, utilitu na tvorbu heraldických symbolů nebo ukázku c CD3. Na začátku každého měsíce vychází nové číslo. Můžete si ho koupit (předplatit) zatím jen přes stránky ProFantasy online obchodu a jeho cena je £21,95 (GB). RPGNow nebo jiné obchody ho budou prodávat až jako celkový balík v roce 2009.

Další přídavky do CC3

Přídavky do CC3 vydávají i někteří externí autoři. Jedná se zejména o nové style a symbol packy. Vydařený je například Campaign Cartographer Racial Structures Set, produkty Mapsandmore nebo některé produkty od Split Eye Productions. Pokud jste dočetli až sem, pak vám děkuji za váš zájem a nakonec vám ještě nastíním určité koncepty jednotlivých firem a jejich produktů do budoucna. Dundjinni ví, že fraktálová grafika nad dlaždicovou s nejvyšší pravděpodobností vyhraje. Už teď Dundjinni např. neumí vygenerovat dynamické stíny. Proto se zaměří na otevřenost produktu a maximální podporu komunity a nezávislých vývojářů, stejně jako MAC uživatele. Tam je její velká síla. Fractal Mapper má dvě možnosti. Buď se bude neustále snažit co nejvíce přiblížit CC3 a díky lepší ceně nabídnout silnou konkurenci, nebo zůstane u 2D bez dynamických stínů a půjde vlastním směrem. ProFantasy vidí budoucnost svých produktů v nové generaci výpočtu světla a stínů. Stíny stěn už vypadají pěkně, ale např. světlo kolem svíčky nebo z krbu se stále dělá staticky průsvitnou vrstvou žluté. Dnešní grafické karty však nabízí plnou dynamiku světla a stínu, takže pak jen stačí definovat světelné zdroje a jejich intenzitu a všechny stíny dynamicky dopočítat. V ProFantasy na tom dělá guru Joe Slayton. Podívejte se na screenshoty z vývojové verze jeho světelného filteru.

Campaign Cartographer 3 Campaign Cartographer 3

Nicméně nejbližší budoucnost u ProFantasy patří určitě vydání CD3 a postupnému přechodu všech produktů na verzi 3.

Tipy a triky

Jen pro zajímavost ještě doplním, že jako programy na tvorbu textur a symbolů se nejčastěji používají programy Paint Shop Pro, Poser, DAZ Studio, Real-DRAW, Texture Maker nebo produkty Adobe. Rozhodně se hodí skener nebo tablet :-) Pokud si naskenujete do počítače papírovou mapu, můžete si pomocí utility symbol katalogu vytvořit její style a symbol pack a kreslit pak své mapy v jejím stylu. :-)

 
  Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 4.47
Účastníků: 55


Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


  Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek

 Poslat článek Poslat článek


Související témata

Světy

"Tvorba RPG map na PC" | Přihlásit/Registrovat | 2 komentářů | Vyhledávání v diskusi
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím zaregistrujte se.

Re: Tvorba RPG map na PC
Od: ShadoWWW - Úterý, 30.11. 1999 - 00:00:00
( O uživateli )

Pár nových zpráv: 1) ProFantasy zrušilo kontrakt s PRGNow.com, takže teď jsou jejich programy koupit online jen přímo přes stránky ProFantasy.com 2) City Designer 3 ještě stále není. ProFantasy ale oznámilo, že je už těsně před dokončením a pokusí se ho uvést na GenConu (na konci srpna). 3) Plugin s dynamickými stíny byl uveden v rámci červencového čísla Cartographer's Annual '08. Ukázku z mojeho prvního pokusu si můžete prohlédnout zde [img73.imageshack.us]
fuss

Free Themes, Templates and Layouts at jooon.de

Powered by Copyright © UNITED-NUKE. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.04 sekund