oben
spacer
Hry na hrdiny

Hry na hrdiny

PøíbĂŹhy ImpĂŠria 
[ O projektu www.hrynahrdiny.cz ]   [ Co jsou to hry na hrdiny ]    Nenechte se omezovat realitou - ponořte se do světa her a fantazie...  

  Vyhledávání


  Mapa stránek
· Domů
· Archiv aktualit
· Odkazy
· Témata
· Top 10
· Váš účet
· Vyhledávání
· Kniha návštěv

Externí odkazy (cz)
· RPG fórum
· Anotace RPG her
· RPG pedia

  Doporučujeme
Hrdinové Fantasy nabízejí svobodu!
d20
Hulkový rád
Fantasy obchod
Siranie
Srdce Erinelu
RPG Knihovna
Kion
Equilibrie
Ankarie - svet pro DrD+
Legendy Armandie
Genesis Excogitatus
RPG hry
MFantasy - on-line magazín s fantasy povídkami
Altar
Cínoví vojácci
Web príštích spisovatelu

  Podpořte nás
Hry na hrdiny

  Přihlášení
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

  

Neomezujte se jedním žánrem

Autor: Onge - Úterý, 30.11. 1999 - 00:00:00
Topic: Teorie RPG

Je mnoho RPG systémů, nicméně většina z nich je zaměřená pouze na jedno prostředí, nebo - ještě hůř – jeden jediný svět. Jistě, je to fajn hrát RPG ve světě, který vám vyhovuje se systémem, který je mu šitý na míru. Stejně je to s hraním čistě fantasy dobrodružství (jenž jsou v našich končinách značně oblíbené), nebo zas zaměřených na jednu konkrétní odnož scifi (cyberpunkový Shadowrun, nebo scifi-hororové Mutant Chronicles). Nicméně...

Nicméně kromě několika scifi odpadlíkům, jenž povětšinou holdují Shadowrunu se prakticky celá RPG scéna těsná v pružném, ovšem ne neomezeném žánru fantasy a to i v případě, že se jedná o skupiny hrající na systémech, které umožňují daleko širší záběr.

Proč?

Proč lidé hrají jen v jednom žánru? Protože ho mají nejradši, ale zas když je něčeho moc, tak je toho příliš a dříve či později, i s tím nejlepším Vypravěčem, začnou být hry méně a méně zajímavé. Jistě, pořád je to dobrá zábava, ale časem už to prostě není to, co to bývalo. Proč tedy nezkusit trochu něco jiného?

To často končí tím, že někdo přinese nový systém, ostatní ho shledají zajímavým a začnou v něm hrát – stále to samé. Důvod? Zvyk? Dost možná. Když něco děláte dlouho, zvyknete si na to, jde vám to a nechcete to měnit.

Protikonzervativní terapie

Nebojte se, zkuste něco jiného. Vím, že jste celé roky hráli čaroděje, válečníka, zloděje nebo nějakou jinou roli, na kterou jste si zvykli, ale co když přišel čas jít zas o krok dál? Hraním jediné postavy (v jediném prostředí) se velice ochuzujete a užíváte si jen střípek z toho, co vám hraní her na hrdiny nabízí. Vzpomínáte si ještě na pocit, když jste s hraním začínali? Kdy jste si vytvořili svoji první postavu a hráli první hru – nebyl to tehdy skvělý pocit? Zažijte ho znovu!

Odložte svoje archetypy postav, odložte žánr, ve kterém jste dosud hráli a pokud vám to neumožňuje, tak odložte i systém. Vyberte si prostředí značně odlišné od toho, na které jste byli zvyklí, ovšem přecijen nějak blízké. Hrajete „pohádkovou“ fantasy? Pak pro vás asi nebude to pravé pustit se do cyberpunku nebo hororu, ale zkuste třeba zromantizovanou historii, současnost, nebo budoucnost. Pusťte se třeba do viktoriánské Anglie, naloďte se na po zuby ozbrojenou loď a střetněte se piráty, nebo buďte piráty, hrajte Vinetoua a Old Shaterhanda, Tři mušketýry, vědce který vynalezl stroj času a jeho přátele, průzkumný tým, který přistál na neprozkoumané planetě a objevil primitivní civilizaci, která ale používá magii (třeba recyklovanou z vašich fantasy dobrodružství).

Máte radši pořádnou akci, kdy krev teče proudem a kvůli zářezům na rukojeti se vaše zbraně stávají brzy nepoužitelnými? Něco temného a děsivého? Máte stejně tolik možností! Opusťte zloduchy v černém a bodci pokrytém brnění a nahraďte je upíry, kteří ve vašem městě (zasazeném do kterékoliv doby) každou noc pokoušou desítky obyvatel, navštivte středověk v dobách inkvizice, pronikněte do středu kultu uctívajícího temné síly, lovte masového vraha, okuste cyberpunk nebo scifi-horor, kde jste odříznuti od jakékoliv pomoci, technika, která vám má sloužit se vás snaží zabít a uniknout můžete jen do mrazivého vzduchoprázdna. Vyměňte očarované meče za stříbrné kule, brokovnice a laserové kulomety a brnění za neprůstřelné vesty nebo silové štíty.

Rádi čarujete a myslíte si, že vám to umožní jen fantasy? Ale kdepak! V jakémkoliv prostředí se mohou aplikovat podivné a „magické“ věci. Psionika je skvělou náhražkou magie pro moderní a scifi dobrodružství (a jelikož nemusí být založena na technice, mohou se telepati a psionici vyskytovat v jakémkoliv prostředí) Samotnou magii můžete v omezené míře aplikovat všude. Ve scifi dobrodružstvích můžete magii velice obstojně nahradit technikou (implantáty, nanotechnologii, silová pole, teleportace, genové inženýrství – co z toho co dokáže magie nedokáže supervěda?)

Hrajete scifi? Vsadím se že Shadowrun. To je jenom cyberpunk – pouhá odnož science fiction, ale možnosti jsou mnohem širší. Využijte je a posuňte se dál!

A hrome, problém…

Jak mám hrát scifi horor, když můj systém je jen pro fantasy? – jsou dvě možnosti – předělejte si systém do vhodné podoby, nebo ho vyměňte. GURPS (jakýsi pokus o překlad naleznete na www.gurps.mysteria.cz ), d20 (jehož pravidla naleznete na www.d20.cz ), FUDGE (překlad pravidel naleznete na divnozem.mysteria.cz ) a další vám umožňují hrát skutečně v jakémkoliv prostředí a jakýkoliv typ hry.

Já toho o jiných žánrech tolik nevím – nemusíte být přeci za znalce. Určitě alespoň něco víte a při vytváření dobrodružství vám pomohou různé zdroje – kupte si modul pro dané prostředí k nějakému univerzálnímu systému, nebo si najděte potřebné věci na internetu. Nebo se podívejte na nějaký film, seriál, případně si přečtěte knihu.

Moje skupina nechce žádné změny – no, nutit je nemůžete. Když nepomáhá přemlouvání, můžete si zkusit sehnat jinou skupinu (ale jak jsem zmínil už na začátku, není snadné najít někoho, kdo hraje výrazně jinak). Nemusíte trhat staré svazky, ale nikdo vám nemůže bránit v tom hrát ve více než jedné skupině, ne? Když selže i to, pak už si musíte nějaké řešení vymyslet sami.

Můj žánr je super, ostatní je k ničemu – zkoušeli jste někdy něco jiného? Zkoušeli jste pořádně a všechno? Pokud ano, tak vám zřejmě není pomoci

Já nevím, jak by se měla taková „divná“ postava chovat – improvizujte – postava se s vámi hádat nebude a bude se chovat tak, jak uznáte za vhodné – je to pouze na vás. Hlavní je, abyste se při tom bavili.

Stojí to vůbec za to? – Samozřejmě. Kdo neochutnal, neuvěří. Zážitek z her, kdy se každých pár měsíců ocitáte s jinou postavou v jiném prostředí a poznáváte nové věci je nesrovnatelný s neustálým omíláním jednoho žánru.

A nakonec…

Po přečtení tohoto článku asi hned nepůjdete a nezměníte od základů svůj zaběhnutý styl hry, ale doufám že se teď alespoň zamýšlíte nad tím, jestli by vaší hře větší variabilita prospěla. Ze své zkušenosti vám mohu říct, že ano. Někdo jiný by možná nesouhlasil (upřímně řečeno, vždycky se najde někdo, kdo nesouhlasí – ať už se jedná o cokoliv. Díky tomu se můžeme na problém podívat z více úhlů). Je to na vás vyzkoušet si nějakou změnu. Ne pouze jeden pokus – to se prostě nemusí povést. Zahrajte si několik her v jiných prostředích a uvidíte. Třeba alespoň jedna z nich vás chytne, třeba vás chytnou všechny.

Když to nezkusíte, nikdy to nezjistíte…

 
  Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 3.5
Účastníků: 2


Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


  Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek

 Poslat článek Poslat článek


"Neomezujte se jedním žánrem" | Přihlásit/Registrovat | 6 komentářů | Vyhledávání v diskusi
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím zaregistrujte se.

Re: Neomezujte se jedním žánrem
Od: Qualdezar (baio@seznam.cz) - Úterý, 30.11. 1999 - 00:00:00
( O uživateli ) http://metagame.bloguje.cz/index.php

Hm, zajimavy clanek. Nejsem si jisty, co je co motivovalo autora k jeho napsani a celkem by me to zajimalo :).
Nicmene zmena muze byt urcite prospesna. Otazka je, jesli je lepsi zmena zanru nebo zmena systemu. A dalsi otazka je, jestli je pro urcity typ hry lepsi pouzivat univerzalni, obecny system. Nebo system, ktery dane tema nejak rozviji.

Jinak pokud se bavime o univerzalnich systemech, krome GURPS a Fudge bych doporucil jeste Fate (rozsirena aplikace Fudge), ktere ma taky cesky preklad a sice na RPGF. Osobne jej z teto trojce povazuji za nejlepsi.
[Chybí předmět]
Od: Anonymní (onge@centrum.cz) - Úterý, 30.11. 1999 - 00:00:00

Díky za komentář (už jsem se strachoval, že článek nevyvolal žádnou reakci :) )

Právě žánrová chudost hraní RPG mě motivovala k sepsání tohoto článku. Jak jsem zmínil, přinejmenším u nás se hraje zajména fantasy a všechny ostatní žánry jsou odsunuty do pozadí a to považuji za velikou škodu.

K otázce zda měnit žánr nebo systém bych za sebe řekl toto: měnit občas žánry je super a pokud to systém neumožňuje, je vhodné změnit systém. Naučení více systémů se může snadno zvrtnou v to, že z nich budete mít jeden velký guláš (sám znám podrobněji asi 5 systémů a povšechně nějaké další a mám v tom někdy opravdu guláš)
 
[Chybí předmět]
Od: Anonymní (baio@seznam.cz) - Úterý, 30.11. 1999 - 00:00:00

Možná záleží jak kde. Já znám spoustu lidí, kteří fantasy nehrají.
Na druhou stranu, kořeny RPG sahají k fantasy. První český systém je fantasy (druhý a třetí taky). Nejhranější systém na světě je také fantasy. A k RPG nejvíce hráčů přichází právě od fantasy. Takže bude mít fantasy asi vždycky trochu náskok. Ale nemyslím, že by to byla tragedii, pokud mají hráči potřebu hrát něco jiného, mají tu možnost. Pokud ne, nemá cenu je asi nutit, stejně to nic moc nezmění. Fandu non-fantasy je i tak dost (i když musí sáhnout po nějakém zahraničním systému).

Co se týče změny systému. myslím že jsou i jiné dobré důvody než jen kvůli žánru, ale to by bylo na dlouho. Z gulášovitosti bych neměl strach, já znám systému opravdu kýbl a guláš v tom nemám. Ale tohle je asi věc individuální, stejně tak jako potřeba měnit nebo neměnit systémy (a podobně to bude asi i u těch žánrů).
 

Re: Neomezujte se jedním žánrem
Od: Dalcor (dalcor at seznam.cz) - Úterý, 30.11. 1999 - 00:00:00
( O uživateli ) http://dragonlance.D20.cz

Jenže FATE ani FUDGE není pro každého... Člověk který hraje pár let DnD anebo DrD se z FATE pomine, natožpak aby se vyznal v GURPS. Používejte Tri stat - to byl skoro vtip.

Sám mám dost zkušensotí s různými herními rpsotředími, v klasickém D20 si sci fi nezahraješ. I ktomu potřebuješ mít odpovídající variace jako D20 Modern, Past či Future.

Spíše než generativní systémi doporučujis tejně jako Qualdezar systémi podpurjící herní styl - tedy Tri - Stat Ex Machina či Dreaming Cities (cyberpunk, urban fantasy), Star Wars RPG, D20 Modern... etc.
[Chybí předmět]
Od: Anonymní - Úterý, 30.11. 1999 - 00:00:00

Dalcor, problém je, že neexistuje aparát, akým si ľahko vygenerovať zbraň, príšeru, schopnosť alebo "kúzlo" (u niektorých SF svetov by som napr. predpokladal psioniku) do daného sveta v d20 tak, aby som mal zaručené, že mi nezruinuje hrateľnosť. Proste nejaký support nad rámec generických svetov.
V podstate je možné zobrať PHB alebo monštrák a začať prerábať existujúce položky z fantasy generiky do iného sveta - v zásade ide o to, aby to na danom leveli dávalo podobné damage, výhody, počty životov, atď. - lenže je to dosť prácne. U DnD 3/3.5, kde je "istá miera reálnosti", som to dokázal, ale u 4ed majú postavy už na začiatku dosť prepísknuté (hoci vyvážené) schopnosti a to ma ruší.
Kedysi som mal na prechod ADnD -> 3ed celkom funkčný Conversion Guide. Na toto by to chcelo nejaký Construction Guide :)) resp. Conversion z fantasy do reality alebo do future :)
Záver - konverziu si predstaviť viem, ale je to prácne.
Samozrejme že samotný rozhodovací (d20) a bojový systém DnD JE použiteľný. Problém je konzistencia powers, feats a monsters.
 

Re: Neomezujte se jedním žánrem
Od: Dalcor (dalcor at seznam.cz) - Úterý, 30.11. 1999 - 00:00:00
( O uživateli ) http://dragonlance.D20.cz

Ještě jsem opoměl že o řade her, které u nás nejsou tak známé a hodí se pro jiná herní prostředí než epická fantasy existuje projekt non.D20 na stránkách www.D20.cz
    Http://non.D20.cz
fuss

Free Themes, Templates and Layouts at jooon.de

Powered by Copyright © UNITED-NUKE. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.03 sekund