oben
spacer
Hry na hrdiny

Hry na hrdiny

Red Dragon 
[ O projektu www.hrynahrdiny.cz ]   [ Co jsou to hry na hrdiny ]    Nenechte se omezovat realitou - ponořte se do světa her a fantazie...  

  Vyhledávání


  Mapa stránek
· Domů
· Archiv aktualit
· Odkazy
· Témata
· Top 10
· Váš účet
· Vyhledávání
· Kniha návštěv

Externí odkazy (cz)
· RPG fórum
· Anotace RPG her
· RPG pedia

  Doporučujeme
Hrdinové Fantasy nabízejí svobodu!
d20
Hulkový rád
Fantasy obchod
Siranie
Srdce Erinelu
RPG Knihovna
Kion
Equilibrie
Ankarie - svet pro DrD+
Legendy Armandie
Genesis Excogitatus
RPG hry
MFantasy - on-line magazín s fantasy povídkami
Altar
Cínoví vojácci
Web príštích spisovatelu

  Podpořte nás
Hry na hrdiny

  Přihlášení
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

  

Pán prstenů

Autor: Skaven - Tuesday, 30.11. 1999 - 00:00:00
Topic: Recenze

Na motivy díla J.R.R. Tolkiena se v posledních letech objevilo několikero her, a to jak deskových, karetních tak her na hrdiny. Já bych vám ale dnes rád představil hru poněkud starší.

Pán prstenů Jedná se o "dobrodružnou hru" na motivy Tolkienova díla vydanou v roce 1993 v nakladatelství Mladá fronta přeloženou z anglického orginálu Stanislavou Pošustovou.

Hra samotná je uschována v červené papírové krabici velikosti A4 jejíž obal zdobí zdařilá malba na níž je vyobrazen souboj Eowyn a Pána Nazghúlů. Autorem kresby je Augus Mc Bride. Krabice samotná skrývá dvojici sešitů - pravidla hry a ukázkové dobrodružství s názvem Noc utíká.

Krabice také obsahuje několik desítek kartonových, barevně malovaných figurek, záznamy o ukázkových postavách, křídový papír formátu A2 na kterém je vyobrazeno několikero map Hůrky a blízkého okolí, ve kterém se odehrává zmíněné ukázkové dobrodružství, a nakonec nádherná barevná mapa Středozemě formátu A1 taktéž na křídovém papíře. Nuže přejděme nejprve k pravidlům.

Třicetistránková pravidla jsou přehledně rozdělena do devíti kapitol. Každá z kapitol je uvedena krátkým úryvkem z fiktivní hry několika přátel.
  • Kapitola první pojednává o základních informacích, které saznamují hráče s principy hry na hrdiny. Nutno podotknouti, že hra zde předpokládá alespoň rámcovou znalost prostředí Středozemě.
  • Kapitola druhá vysvětluje systém vyhodnocování akcí prováděných hráči (resp. jejich postavami) - systém tzv. manévrů. Vyhodnocováni spočívá v přehazování dané obtížnosti dvěma šestistrannými kostkami s modifikací dle dané vlastnosti a jiných okolností. Na ukázku je uvedeno přibližně dvacet nejčastěji užívaných manévrů.
  • Kapitola třetí se věnuje vytváření postavy. Pán Prstenů nabízí devět druhů postav - zvěda (hobit či elf), bojovníka (člověk, trpaslík či elf), hraničáře (člověk, půlelf) nebo kouzelníka (člověk a elf). Každá z postav je definována dvanácti vlastnostmi - tzv. rysy. Jsou to Síla, Hbitost, Inteligence, Pohyb, Obranná prémie, Útočná prémie pro boj zblízka, Střelecká útočná prémie, Všestrannost, Lstivost, Všímavost, Čarování a Výdrž. šest z nich je u každého typu postavy pevně dáno, šest je možno ovlivnit přidáním prémií. Každá postava je předem vybavena, takže odpadá nákup předmětů na počátku dobrodružství, přesto je v pravidlech uvedeno cca deset druhů zbraní, které je možno během dobrodružství získat. Dále kapitola popisuje jednoduchý systém kouzel: za každou prémii, kterou hráč při tvorbě nepřiřadí k žádné z vlastností se může naučit dvě kouzla dle vlastního výběru (k dispozici jich je 15). Seslání kouzla proběhne jako ověření rysu čarování. Zdařené kouzlo ubere určitý počet životů.
  • Kapitola čtvrtá obsahuje devět jednoduchých, ale přehledných Záznamů o postavách (pro každý typ postavy jeden).
  • Kapitola pátá se věnuje hernímu boji. Pravidla řeší základní situace - tedy pohyb, provádění manévrů a samotný postup boje. Ten se realizuje pomocí tabulky v pořadí dle hbitosti, v níž sloupce značí rozdíl útočné prémie útočníka a obranné prémie obránce a řádky výsledek hodu dvěma šestistrannými kostkami. Průsečík hodu a rozdílu pak udává způsobené zranění. Kapitola dále obsahuje rozsáhlý polopatický příklad.
  • Kapitola šestá přidává několik rad k průběhu souboje (užití figurek, započítání různých vlivů apod.)
  • Kapitola sedmá obsahuje stručná pravidla pro Mistra (vypravěče, pána hry...). Jsou zde základní informace o udělování zkušeností, vývoji postav apod.
  • Kapitola osmá rozebírá tzv. Dějové sekvence, tedy postup při různých činnostech (útěk, vloupání, plížení) které jsou užity v přiloženém ukázkovém dobrodružství. V několika bodech je vždy patřičně vysvětleno, jak mají hráčí a Mistr v dané situaci postupovat, což je, dle mého názoru, dosti praktické hlavně pro hráče, kteří se s podobným typem hry nikdy nesetkali.
  • Kapitola poslední, devátá, obsahuje pouze slovo na závěr.
Celá pravidla jsou vyzdobena množstvím menších i větších kvalitních perokreseb, které dodávají hře patřičnou atmosféru. Jak vidno, pravidla jsou opravdu jednoduchá a hra působí dojmem, že je vytvořena pro zahrání jediné nebo jen několika málo her, což je v závěru naznačeno.

Noc utíká

Dobrodružství je uvedeno úryvkem z rozhovoru obrů z knihy Hobit aneb cesta tam a zase zpátky. Již v úvodu poznáte, že sešit je sepsán spíše knižně, s důrazem na atmosféru a kouzlo ze hry. Je zde ještě podrobněji než v pravidlech popsáno jak fungují hry na hrdiny, nalezneme zde návod, kterak se v knize orientovat, je zde znovu vysvětleno co jseu manévry, dějové sekvence, jak házet kostkami atd.

V další části knihy se hráči seznámí se samotnou realizací hry - rozdělení postav, úloha mistra. Tentokráte je zde předdefinováno šest postav jejichž záznamy jsou přiloženy v krabici. Každý z nich je doplněn obrázkem postavy a popisem jejího života a povahy.

Následuje zápletka a dále jednotlivé scény dobrodružství pečlivě rozdělené, rozepsané, doplněné citacemi, příklady a obrázky. Nutno dodat, že ty jsou opravdu vyvedené, ostatně stejně jako celé dobrodružství.

Temnější než temno

Temnější než temno Prvním pokračováním hry je modrá kniha s názvem Temnější než temno. Obsahje dvojici navazujících dobrodružství, každé stejně tak rozsáhlé jako to první.

Kniha opět počítá s užitím předdefinovaných postav z minulé hry, ale pravidla řeší i případ, že postavy Noc utíká ještě nehrály. I tentokráte se hra odehrává v okolí Kraje, konkrétně v blízkosti Mohylových vrchů. Je plná zajímavých nápadů ale hlavně je prodchnuta atmosférou Tolkienova psaní.

Druhé dobrodružství nese název Špatní lidi, samá zlodějina a postavy se v něm utkají se skupinou lupičů. Oba příběhy obsahují rozsáhlou legendu i propojovací texty.

Takřka na každé straně naleznete kresbu vztahující se k ději příběhu a desítky map a plánků. Vše je opět přehledně řazeno do scén, každá cizí postava má svůj obrázek a krátky popis. Přes horstvo jež se v mlze pne

Přes horstvo jež se v mlze pne

Druhé a zároveň poslední pokračování, které se mi dostalo do rukou se pyšní názvem Přes horstvo jež se v mlze pne. Zdobí jej opět barevně vyvedená kresba z Pána prstenů na níž je znázorněn boj společenstva se skřety.

Úvod knihy obsahuje stručný popis minulých dobrodružství a texty pro připomenutí postav a děje. Vše je pečlivě zasazeno do prostředí Středozemě, v příbězích vystupují známé postavy - Gandalf, Galadriel, Elrond apod. Dobrodružství samotné se odehrává v zapomenuté rozbořené trpasličí pevnosti na úpatí Mlžných hor a v jejím okolí.

Závěr

Nuže, jak jsem již nastínil, hra je určená spíše hráčům začínajícím. Pro svá jednoduchá pravidla však hraní nepostrádá spád. Čeho však na hře cením nejvíce je pečlivost, s jakou je udělaná a důraz jež je kladen především na atmosféru a hratelnost.

Zdroj: www.nokturno.net

 
  Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 4.46
Účastníků: 13


Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


  Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek

 Poslat článek Poslat článek


Související témata

Hry na hrdiny

"Pán prstenů" | Přihlásit/Registrovat | 0 komentářů
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím zaregistrujte se.
fuss

Free Themes, Templates and Layouts at jooon.de

Powered by Copyright © UNITED-NUKE. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.03 sekund