Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších. |
|
 | |
Jsou hry na hrdiny nebezpečné?Autor: Gorth - Úterý, 30.11. 1999 - 00:00:00
Topic: Hry na hrdiny
„Je to naprosto fantastické. Jednou hraješ kouzelníka. Jindy jsi v roli bojovníka. Můžeš hrát mnoho různých rolí, o kterých jen sníš. Můžeš si dělat cokoliv.“ (Christophe)
Převzato z časopisu Probuďte se, 22. srpna 1999
Gorthův komentář: Tento článek zde zveřejňuji jako kuriozitu. Všichni asi víte, co jehovistický časopis Probuďte se (případně Strážná věž) je zač. Zrovna před pár týdny se u mě jehovisté stavovali (ja je nezval :) a více něž co jiného mně připomenuli Universe people.
Tento článek byl původně vystaven na stránkách www.obludky.cz
„Staň se vším, čím se ve skutečnosti nemůžeš stát.“ Jeden časopis citoval toto heslo, když popisoval jakousi populární fantasy hru. Miliony mladých lidí velmi přitahuje útěk do světa fantazie prostřednictvím těchto her. Co to však přesně jsou hry na hrdiny?
Jak uvádí kniha Jeux de role (Hry na hrdiny), „každý hráč si vybere legendární postavu, která má vyrazit na nějakou misi nebo splnit určitý úkol, a připravuje se na dobrodružství, která prožije ve smyšleném světě“. Tato hra spočívá v tom, že osoba, kterou si hráč zvolí, se postupně rozvíjí, a aby byla schopna misi dokončit, sbírá zkušenosti, peníze, zbraně nebo kouzla.
Hry na hrdiny zpopularizovala v sedmdesátých letech hra „Dungeons and Dragons“. Od té doby se z nich stal obchod s obratem mnoha milionů dolarů. Do tohoto obchodu patří distribuce deskových strategických her, výměnných kartiček, interaktivních knih, počítačových her, a dokonce takzvaných live-action her, ve kterých účastník prožije dobrodružství doopravdy. Podle všeho je jen ve Spojených státech více než šest milionů pravidelných hráčů a v Evropě jich jsou stovky tisíc. Mnoho středních škol ve Francii má své kluby pro hráče her na hrdiny a v Japonsku jsou tyto hry nejoblíbenějšími videohrami.
Zastánci těchto her tvrdí, že hry podporují představivost, rozvíjejí schopnost řešit problémy a napomáhají týmové spolupráci. Odpůrci naopak spojují tyto hry s vraždami, sebevraždami, znásilněními, znesvěcenými hřbitovy a satanismem. Ve španělském Madridu byli pro podezření z vraždy dvaapadesátiletého muže zatčeni dva mladíci – právě hráli jednu hru na hrdiny. V Japonsku zase zabil jeden dospívající své rodiče a potom si sám, podobně jako v závěru jedné takové hry, podřezal zápěstí. Je pravda, že výše uvedené případy jsou výjimečné – většina hráčů je totiž rozumná a přátelská. Přesto by se mladí křesťané měli ptát sami sebe: ‚Jsou hry na hrdiny pro mě vhodné? Je třeba být opatrný?‘
Násilí a okultismus
Hry na hrdiny se jedna od druhé velmi liší, a to jak formou, tak obsahem. Přesto je násilí obsaženo v mnoha, ne-li ve většině těchto her. V neskutečném světě, který je těmito hrami vytvářen, je násilí často nedílnou součástí úspěchu – nebo přežití. Jak by pak hraní takových her bylo v souladu s biblickými radami? Přísloví 3:31 říkají: „Nezáviděj člověku násilnickému, žádnou jeho cestu si nevybírej.“ (Heger) Bible na nás také naléhá, ‚abychom hledali pokoj‘ – ne násilí – ‚a usilovali o něj‘. (1. Petra 3:11)
Dalším důvodem ke znepokojení je to, že v těchto hrách má často význačnou roli magie. Je běžné, že se hráči mohou proměnit v čaroděje nebo jiné bytosti s čarovnou mocí. Tyto bytosti pak pomocí okultních umění zdolávají překážky a nepřátele. Jedna populární hra údajně umožňuje „hráčům, aby si vyzkoušeli buď roli andělů ve službách archandělů, nebo roli démonů sloužících Pánům démonů … Svatokrádežný podtön zajišťuje přitažlivost hry.“ Jedna počítačová hra dokonce umožňuje, aby se hráč stal všemocným – a to pouhým napsáním slova „Satan“.
Někteří mladí křesťané došli k závěru, že pokud člověk u her na hrdiny netráví příliš mnoho času, nic špatného se neděje. „Je to jen hra,“ říká jeden mladík. Snad. Ale Bůh varoval Izraelity před zapojením do jakýchkoli okultních praktik. Zákon daný Mojžíšovi prohlašoval, že by se v Izraeli neměl najít „nikdo, kdo používá věštění, kdo provozuje magii, ani nikdo, kdo hledá znamení, ani kouzelník, ani ten, kdo spoutává jiné zaklínáním, ani nikdo, kdo se radí se spiritistickým médiem nebo s tím, kdo z povolání předpovídá události“. Takový člověk „je totiž něčím odporným Jehovovi. (5. Mojžíšova 18:10-12)
Bylo by tedy moudré hrát hru, která podporuje okultissmus? Nemohl by člověk, který při hře využívá postavy, jež ovládají kouzla, zabřednout do ‚hlubokých Satanových věcí“? (Zjevení 2:24) Jeden mladík připouští: „Po celodenním hraní jedné hry na hrdiny jsem se bál opustit dům. Bál jsem se, že by mě někdo mohl napadnout.“ Může být prospěšné něco, co způsobuje takový ochromující strach?
Další hlediska
První Korinťanům 7:29 upozorňuje, že „zbývající čas je zkrácen“. Dalším důležitým hlediskem, které bychom měli vzít v úvahu, je tedy skutečnost, že hry na hrdiny zaberou značné množství času. Než některé z nich dohrajete, trvá to hodiny, dny, nebo dokonce týdny. Role může být navíc natolik fascinující, nebo dokonce návyková, že se vše ostatní pro vás stane druhořadé. „Když jsem dokončil jednotlivé úrovně,“ připouští jeden mladý muž, „toužil jsem po náročnějších a realističtějších úkolech. Nemohl jsem se bez té hry obejít.“ Do jaké míry by taková závislost mohla ovlivnit školní výsledky a duchovní činnosti mladých lidí? (Efezanům 5:15-17)
Jeden mladík z Japonska vzpomíná: „Vždy jsem přemýšlel, jak budu ve hře pokračovat, dokonce i když jsem zrovna nehrál. Ve škole, na shromážděních – všude jsem myslel jen na hru. Dostal jsem se tak daleko, že jsem nebyl schopen přemýšlet o ničem jiném. Moje duchovní smýšlení bylo úplně zničeno.“ Christophe, o kterém jsme se zmínili na začátku, říká, že žil „mimo reálný svět“. Je pravda, že je ‚čas se smát a čas poskakovat‘. Měl by však křesťan připustit, aby mu kvůli zábavě nezbyl čas na duchovní činnosti? (Kazatel 3:4)
Uvažuj také, k jakému jednání hra podněcuje. Jeden časopis ve Francii upozorňoval na jistou hru na hrdiny následujícími slovy: „Čeká vás celá řada zpustlých, zrůdných a zvrácených zážitků, které byly úmyslně shromážděny, aby vás naplnily hrůzou a navždy změnily váš pohled na svět.“ Je tento obsah v souladu s biblickou radou, abychom byli „nemluvňaty vzhledem ke špatnosti“? (1. Korinťanům 14:20) Christophe nakonec došel k závěru, že hry, které hrál, „jsou neslučitelné s křesťanskou morálkou“. Dodává: „Jednoduše jsem nemohl kázat, navštěvovat shromáždění a učit se prospěšným vlastnostem, jako je křesťanská láska, když jsem současně hrál hrdiny, kteří s křesťanstvím neměli nic společného. Prostě to nešlo dohromady.“
Skutečnost nebo klam?
Mnoho mladých lidí se těmito hrami nechalo přilákat, protože potřebovali uniknout realitě. Je ale prospěšné ponořit se do světa fantazie? Francouzský sociolog Laurent Trémel poznamenává: „Skutečný svět ovládaný nejistotou ohledně budoucnosti … je v ostrém rozporu s těmito virtuálními, ale velmi realistickými světy, ve kterých se vám konečně podaří zvládnout pravidla a kde můžete vytvořit osobnost, která se podobá vám nebo tomu, kým byste chtěl být.“ Odbornice na duševní zdraví Etty Buzynová si dále všímá: „Když mladí hrají hry, mají dojem, že riskují, že mění svět, ale ve skutečnosti žádné skutečné nebezpečí nezvládnou. Prchají od společnosti a omezení vyplývajících ze života v ní.“
Takové úniky mohou vést pouze k pocitu marnosti, protože po ukončení hry musí hráči vždy čelit skutečnému životu. Konfrontaci s realitou se totiž nelze vyhnout. Ano, jakákoli míra úspěchu nebo dobrodružství ve smyšlené roli sotva vyváží selhání nebo neúspěchy ve skutečném životě. Nejchytřejší věcí, jakou můžeš udělat, je postavit se tomuto životu čelem. Cvič si svou vnímavost při řešení situací ze skutečného života. (Hebrejcům 5:14) Pěstuj si duchovní vlastnosti, které ti umožní řešit problémy. (Galaťanům 5:22, 23) Budeš –li to dělat, pocítíš větší uspokojení a odměnu než při hraní jakékoli hry.
Tím nechceme říci, že všechny takové hry jsou škodlivé. Už v biblických dobách hrály malé děti hry, které do určité míry obsahovaly fantazii a hrdinství. To vyplývá i ze slov Ježíše Krista. (Lukáš 7:32) A Ježíš neodsoudil vhodnou formu odpočinku. Mladí křesťané se však musí, spolu se svými rodiči, ‚dál přesvědčovat o tom, co je přijatelné Pánu‘. (Efezanům 5:10) Když přemýšlíš o nějaké hře, ptej se sám sebe: ‚Zrcadlí se v ní „skutky těla“? Překážela by mi ve vztahu k Bohu?‘ (Galaťanům 5:19-21) Když budeš o těchto skutečnostech uvažovat, pomůže ti to udělat moudré rozhodnutí ohledně her na hrdiny.
| |
Průměrné hodnocení: 2.53 Účastníků: 15

|
|
|
Re: Jsou hry na hrdiny nebezpečné? Od: Ghilt (oldrich tecka dlouhy zavinac seznam tecka cz) - Úterý, 30.11. 1999 - 00:00:00 ( O uživateli ) http://divnozem.mysteria.cz | Samozřejmě že jsou hry na hrdiny nebezpečné, stejně jako je nebezpečné i náboženství a cokoliv jiného co člověk kdy vymyslel. Zneužít lze prakticky cokoli.
|
[Chybí předmět] Od: Anonymní - Úterý, 30.11. 1999 - 00:00:00 | Pochopil som to spravne, ze cely clanok je prevzaty z casopisu Prebudte sa? | [Chybí předmět] Od: Anonymní - Úterý, 30.11. 1999 - 00:00:00 | ano | [Chybí předmět] Od: Anonymní - Úterý, 30.11. 1999 - 00:00:00 | Ano pochopil,těhle pitomostí od J na RPG mám doma víc... | |
|
Re: Jsou hry na hrdiny nebezpečné? Od: JArafat - Úterý, 30.11. 1999 - 00:00:00 ( O uživateli ) | Je docela komické, že autor poukazuje na nebezpečnost RPG skrze Bibli, bylo by dobre si uvedomit, jak moc byli nebezpecni nekteri krestani (proti samotnemu krestanstvi nic nemam). Bible je velmi stara kniha, takze bych se jejimu pouziti v tomto pripade urcite vyhnul. Proste jsem cekal od tohoto clanku vic.
Co se me tyce, myslim, ze RPG je nebezpecne tim, ze se na ni muze vytvorit zavislost. Zavislym se ale muzete stat prakticky na vsem, takze bych to tak cetne nevidel. |
[Chybí předmět] Od: Anonymní - Úterý, 30.11. 1999 - 00:00:00 | NEsouhlasím že bible lze KDYKOLI opomenout, vždy je to kniha která lze vztáhnout takřka na vše.
ale jinak bych to viděl takto:
RPG her je mnoho a každá má svůj skrytý podtext, jsou lidi kterým bych fakt WoDy nedoporučoval protože by na nich zanechaly následky, vím olidech který sou natolik fascinováni démony že už z toho magořej... etc.
lidi sou různý a hry sou různý, některý kombinace k sobě nejdou, těmto kombinacím je třeba se vyhnout.
zbytek je jasný: RPG je skutečně přínosný typ hraní, který doporučuji všem, jen jepotřeba si vybrat (tzn.: pokud máte psych. problémy tak žádný WoD žádný Witchcraft... ale DrD si klidně zahrate a byvte se) | [Chybí předmět] Od: Anonymní - Úterý, 30.11. 1999 - 00:00:00 | pr upozornění:
nejsem jehovista ani žádnáí jiná sketa, jsem jen křesťan, sám s člábnkem nesouhlasím (což jste doufám poznali) a reagoval jsem jen na reakci, ne na článek. | [Chybí předmět] Od: Anonymní - Úterý, 30.11. 1999 - 00:00:00 | Ano, pro krestana je to kniha, ktera se da aplikovat uplne na vsechno, ale i tak by to mel brat s rezervou...
Znam lidi, kteri zmagorili do (z) tramvaji, pocitacovych her, ...
To bych mohl rict o kazdy veci, ze je nebezpecna. Najdou se typy lidi, pro ktery je nebezpecny uplne vsechno. To, ze zrovna narazili na RPG, o RPG nic nevypovida. | [Chybí předmět] Od: Anonymní (flamberg@centrum.cz) - Úterý, 30.11. 1999 - 00:00:00 | Přesně. S RPG je jedna potíž. Mají, jak bych to řekl, vysoký koeficient přitažlivosti - asi jako počítačové hry. Je to zábava, která vás snadno strhne mimo reálné a materialistické uvažování. Pak už záleží jen na osobnosti hráče, jestli se nechá zmagořit nebo ne.
Jehovisté a jim podobní radikální duchovní si rádi berou na mušku takovéto moderní trendy (viz články o Magic: the Gathering, počítačových hrách atd.). Na jednu stranu jsou to z pohledu "moderního člověka" bláboly, na druhou stranu se jim nemůžeme divit - tyto fenomény jim kradou ovečky - lidi už nepotřebují Boha, mají tato "nová náboženství"... | [Chybí předmět] Od: Anonymní - Úterý, 30.11. 1999 - 00:00:00 | říkáš extrémističtí...
oni to říkají prakticky všichni.
ale vem si rozdíl mezi tím co řekne Jehovista
"RPG hry jsou zhobné a nikdo by je neměl hrát"
a evangelický kněz (osobně znám 4, 1 hodně dobře)
"RPG hry jsou potenciálně nebezpečné a tak by se k nim takto mělo přistupovat" | [Chybí předmět] Od: Anonymní - Úterý, 30.11. 1999 - 00:00:00 | což je vlastně to co sem řekl v durhé části svého prvbního příspěvku ;-) | |
|
Re: Jsou hry na hrdiny nebezpečné? Od: Gran (gran@centrum.cz) - Úterý, 30.11. 1999 - 00:00:00 ( O uživateli ) http://www.aragorn.cz | Musíme rozlišovat druhy RP her.
Všimněte si, že autor článku při uvádění příkladů neříká, zda se zrovna jednalo o hru stolní, a nebo počítačovou, a přitom jsou oba druhy zmiňovány.
I když mají obě skupiny své podskupiny, tak je přesto mezi nimi veliký rozdíl.
Při počítačových hrách totiž sedíte sami, upjati na monitor, vaše fantazie v podstatě nepracuje (grafická karta vše zařídí za vás), a odtrženi od okolního světa.
U stolních her to tak hrozné není - Sedíte s přátely, většinou něco popíjíte, povídáte a vymýšlíte příběhy.
Bavíte se u obou.
Ale myslím, že ten druhý případ je méně "nebezpečný"...
Samozřejmě bych toho mohl napsat víc, ale nechci jen opakovat komentáře nade mnou ;) |
[Chybí předmět] Od: Anonymní - Úterý, 30.11. 1999 - 00:00:00 | o "nebezpečnosti" je to sporné
cRPG (computerRPG)
-odtržení od reality
-chytlavost/závislost
-počítačová realita
PnPRPG (pen'n'paper RPG)
-uniknutí do nereálného světa
-duchovní degenerace (závislá na systému, u DrD nehrozí u Witchcraftu ano)
osobně bych řekl že třeba DrD je méně nebezpečné než třeba Baldur's Gate ale že ještě horší jsou zmiňované Witchcrafty
| [Chybí předmět] Od: Anonymní (gran@centrum.cz) - Úterý, 30.11. 1999 - 00:00:00 | To už jsou podle mě rozdíly pod skupin, ale obecně jsou stolní RPG IMHO méně nebezpečné.
Withcrafty jsem nehrál, kde je mohu sehnat? | [Chybí předmět] Od: Anonymní - Úterý, 30.11. 1999 - 00:00:00 | http://blog.rpg.sk/archive.php?blogid=1&pid=16 | [Chybí předmět] Od: Anonymní (gran@centrum.cz) - Úterý, 30.11. 1999 - 00:00:00 | Děkuji. | [Chybí předmět] Od: Anonymní - Úterý, 30.11. 1999 - 00:00:00 | obecně ano, protože u cRPG musíš počítat s tím ež to je počítač a ten má tychle vlastnosti sám o sobě (sou i lidi co sou závislý na psaní na počítači) | |
|
Re: Jsou hry na hrdiny nebezpečné? Od: Dalcor (dalcor@czechdm.com) - Úterý, 30.11. 1999 - 00:00:00 ( O uživateli ) http://dragonlance.D20.cz | K tomu jen krátce. V prvé rade RPG jsou vpodstate ikony moderni doby a jehovisti i dalsi nabozenske organizace k tomu tak pristupuji, jak jiz nekdo zminil. Jde o to jak. Jestlize byly templari upalovani a rozpusteni pro uctivani modly (ikony) muze cirkev opet povolat svatou inkvizici aby podobne modly moderni doby znicil.
Gran tusim podotkl ze PnP hry jsou pene nebezpecne a jako jeden z bodu podal jako posezeni a popiti s prateli. Neni nahodou intoxikace alkoholem take hrich :) - Upozornuji tim si nejsem jist bibli jsem nestudoval, nastesti.
Ale proc jsem nakonec psal. Za daleko vetsi hrozbu a oblbovani lidi nez neskodne RPG hry (ktere k totalnimu silenstvi ovlivnilo jen par tisicovek lidi) povazuji cirkev (ale spis nez cirkev extremisticke vykladace ruznych nabozenstvi). Cirkev (jakakoliv) totiz dokazala oblbnout a zmagorit a navic znicit a zabit miliony lidi. Tak na okraj. To se tedy RPG hram nikdy nepovedlo. Nerikam ze uvnitr cirkve jeko instituce neni cela rada inteligentnich lidi, kteri opravdu pevne veri v idealy jejich nabozenstvi a dokonce podle nich ziji, ale celkove jako instituce je cirkev (nabozenstvim) odstrasujicim pripadem jak dokonale ovladnout lidi skrze nevedomost. |
[Chybí předmět] Od: Anonymní - Úterý, 30.11. 1999 - 00:00:00 | Super komentar :-) Okerem dracakistov si uz na teba bude brusit zuby aj cirkev, uz plnia plamenomety, olejuju skripce a ostria mece :-) | [Chybí předmět] Od: Anonymní (gran@centrum.cz) - Úterý, 30.11. 1999 - 00:00:00 | Neni nahodou intoxikace alkoholem take hrich
Omlouvám se, ale jsem abstinent, a proto se mi pod pojmem "popití" vybaví flaška limonády. Měl jsem to blíže specifikovat.
Add církev: A znáte tohle?
"Náboženství je opium lidstva - my drohy nebereme." ;) | [Chybí předmět] Od: Anonymní - Úterý, 30.11. 1999 - 00:00:00 | Gran: Já zase slyšel, že papež je takový malý Hittler :D
| |
|
Re: Jsou hry na hrdiny nebezpečné? Od: Ratmamahatma - Úterý, 30.11. 1999 - 00:00:00 ( O uživateli ) | Síla. Já tyhle fanatiky prostě miluju.. sou jako piraně.. útočej na všechno co páchne krví :)) |
|
|
Re: Jsou hry na hrdiny nebezpečné? Od: Nisen - Úterý, 30.11. 1999 - 00:00:00 ( O uživateli ) | Sem taky křesťan a fantasy hry na hrdiny hraju už dost dlouho. Tenhle článek mě docela zaujal. Určitě je pravda, že záleží na tom jakou hru na hrdiny hrajete, ale hlavně záleží na tom, JAK ji hrajete. Když se tak pár lidí po večerech baví, tak na tom není přece nic špatnýho! |
|
|
Re: Jsou hry na hrdiny nebezpečné? Od: Nisen - Úterý, 30.11. 1999 - 00:00:00 ( O uživateli ) | K dalším tématům, jako sou fanatičtí církevní činitelé ve středověku, bych se radši asi nevyjadřoval, asi bych musel říct, že je to pravda, ale církev ani katolická už tak dávno nevypadá.
-To byla jen malá vsuvka k Dalcorově komentáři. |
|
|
Re: Jsou hry na hrdiny nebezpečné? Od: Arandir - Úterý, 30.11. 1999 - 00:00:00 ( O uživateli ) | Nechci proti sobě nikoho popudit ani nechci nikomu vnucovat svůj osobní názor,ale :
K tomuto článku a k tomu co bylo napsáno výše můžu říct jen jedno. Podívejte se kolem sebe a podívejte se do nějaké kvalitní encyklopedie a pak si každý z vás udělá svůj názor na náboženství. Mně osobně je jedno jestli se jedná o nějakou sektu , křes%tanství , islám či budhismus mám na vše stejný názor FANATISMUS, náboženství přineslo lidstvu jen málo oplátkou za to zlé ( války, inkvizice, vraždy apod.). Konečně se vzpamatujte lidi a kašlete na to svinstvo vždyť všechno to jen vymývá mozek a brání to lidem v rozletu. Lidská mysl a možnosti jsou bez hranic jen odkopnout ty hranice okolo.
BTW. Jsem ateista, vzdělaný člověk z lehce nadprůměrné sociální vrstvy, kouřím, piju(lehce:-)) apod.!!! |
|
|
Re: Jsou hry na hrdiny nebezpečné? Od: Cwalda - Úterý, 30.11. 1999 - 00:00:00 ( O uživateli ) | No ono se stačí podívat, co těch 6 let u DrD a následně GURPS udělalo se mnou:
-stálo mě to bezesporu hromadu času
-ve škole (8. a 9. třída základní školy) jsem se v mnoha předmětech věnoval spíše psaní doupat než učivu
a teď ke kladům:
+za tu dobu co hraji jsem si zvykl dívat se na věci i v jiném světle, než jak mi je někdo předloží, (ony už mi asi 3 postavy zemřeli kvůli desinformaci) taknějak už nežeru všechno, co např ve zprávách říkají
+v RPG se snažíte o přežití v někdy až neuvěřitelně krutém světě a už se mi stalo, že jsem ve svém životě mohl na složitou situaci reagovat rychleji protože jsem něco podobného v RPG několikrát zažil
+sejdu se s kamarádama, zapálíme vodní dýmky a před samotnou hrou chvíli kecáme o normálním životě
+je to dobrá zábava
+kdo to zkusil, ví že v podroušeném stavu se hrát nedá, a tak RPG vlastně bojuje proti alkoholu a drogám :-))))) (toto neberte vážne, ožrat se můžu kdykoliv jinde, že jo....:-) )
čili jako jediná nevýhoda je podle mě časová náročnost.... |
|
|
Re: Jsou hry na hrdiny nebezpečné? Od: fallen - Úterý, 30.11. 1999 - 00:00:00 ( O uživateli ) | Sice je to trochu mimo téma, ale v dobách kdy jsem ještě míval čas na shadowrun, sme byli partička 6 lidí a z toho jeden jehovista, a musí se nechat, že jeho runy byly ze všech nejlepší :-), pokud ale nedělal GM tak jeho postava byla většinou uzpůsobena pro nekonfliktní řešení problému, na druhou stranu když došlo k boji, všechny ostatní postavy zbíraly jen zbytky. Doteď nezapomenu na jeho postavu kazatele (adepta) který držel v jedné ruce bibli a v druhé Warhawka.
A ponaučení ? Lidi jsou různí :-)) Dobrý hráč se pozná podle toho, že dokáže odlišit soukromí, realitu a hru.
P.S. Ne že bych nadržoval jehovistům. Pokud u mě zazvoní, tak můžou doufat, že jsem v kuchyni a mám po ruce jen třicítku kuchařský nůž, i když od posledně už se neukázali. |
|
|
|