oben
spacer
Hry na hrdiny

Hry na hrdiny

Equilibrie 
[ O projektu www.hrynahrdiny.cz ]   [ Co jsou to hry na hrdiny ]    Nenechte se omezovat realitou - ponořte se do světa her a fantazie...  

  Vyhledávání


  Mapa stránek
· Domů
· Archiv aktualit
· Odkazy
· Témata
· Top 10
· Váš účet
· Vyhledávání
· Kniha návštěv

Externí odkazy (cz)
· RPG fórum
· Anotace RPG her
· RPG pedia

  Doporučujeme
Hrdinové Fantasy nabízejí svobodu!
d20
Hulkový rád
Fantasy obchod
Siranie
Srdce Erinelu
RPG Knihovna
Kion
Equilibrie
Ankarie - svet pro DrD+
Legendy Armandie
Genesis Excogitatus
RPG hry
MFantasy - on-line magazín s fantasy povídkami
Altar
Cínoví vojácci
Web príštích spisovatelu

  Podpořte nás
Hry na hrdiny

  Přihlášení
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

  

Rady pro PH: Chudí bohatí

Autor: Rulemaker - Úterý, 30.11. 1999 - 00:00:00
Topic: Rady pro PH

Často se setkáváme s tím, že postavy ve hrách na hrdiny hromadí celé poklady, platí zlaťáky a diamanty a vládnou magickými zbraněmi, které by vystačily pravidelné armádě. Je to opravdu nezbytné nebo může život vypadat jinak?

Tip první: Hole, klacky a praky

Prvním způsobem, jak se dostat k penězům, je prodej zbraní poražených nepřátel. Dříve či později se postavy střetnou s někým, kdo má slušnou výzbroj, a pokud mají štěstí (či schopnosti), zvítězí a výzbroj získají. Tak to může jít dál a časem mohou mít hotovou zbrojnici.

A co když soupeři nebudou mít kovové zbraně, kroužkové košile a obouruční meče? Všechny tyto věci jsou poměrně drahé, většinou v rukách dobře cvičených vojáků nebo velmi zkušených dobrodruhů. Postavy se mohou (aspoň zpočátku) střetávat s hlídači s holemi (ti také nechtějí každého zabít), pasáky s vrhacími praky nebo barbary oblečenými v kůži vyzbrojenými dřevěnými kyji.

I přes relativně slabé zbraně mohou být zdatnými soupeři a postavy si chvíli počkají, nežli oblečou první kroužkovou zbroj.

Tip druhý: Kupci a glejty

Postavy sice vydobudou drahé zbraně a vyzbrojí se, ale komu prodají ty přebytečné? Zapomeňte na kováře z vesnice, který si koupí deset dlouhých mečů. Je potřeba najít opravdového kupce. A ten si vezme tučné procento, navíc je hned neprodá, takže jde o rizikovou investici – se štěstím je prodají za čtvrtinu obvyklé ceny (nebo desetinu?).

A co prodej přímo? Ve středověkém světě se asi těžko někdo postaví na náměstí a začne prodávat dlouhé meče. Za prvé mohou být některé zbraně zakázány, za druhé nemá oprávnění (určitě se proti němu postaví cech, vlastník monopolu či správce města). Pokud na tom budou trvat, musí něco odvést na daních. Obvykle 90% (něco cechu, něco správci, něco pro vévodu a něco pro krále).

Tip třetí: Cena zlata

Zlato je poměrně drahá záležitost, možná proto, že je ho tak málo. I z těchto důvodů někdo vynalezl stříbrňáky a měďáky či jiné mince. Zlato tak říkajíc neroste na stromě a určitě nikdo nemá 1000 mincí u sebe (což je asi tak 10 kg, u nás 1 kg zlata = 300.000 Kč). Zlato patří více ke šlechtě a kupcům než k vesničanům a pobudům, co si hrají na hrdiny. Zlato vyvolává závist až nenávist. Podívejte se komukoliv do očí, pokud jen zaslechne ono magické slovo: „zlato.“ Co potom, když ho uvidí. Lidem, kteří mají zlato, se stávají nepříjemné nehody. I cenu lidského života lze spočítat ve zlatě.

Tip čtvrtý: Bronz, železo, ocel

Ne všechny zbraně musí být hned z prvotřídní oceli, taková výroba je poměrně pokročilá a také drahá. Mnoho věcí může být nižší kvality (a ceny) nebo z horšího materiálu (poškozuje se). Postavy se tak k lepšímu vybavení dostanou později a skutečně kvalitní zbraně si budou vážit.

Tip pátý: Peníze se rozkutálejí

Podle hesla „Rychle nabyl, rychle pozbyl“. Postavy, které vydělají jmění a dokáží jej udržet, jsou skutečně unikátní a ryzí charaktery. A to i přes všechna lákadla, která je potkají: hazard, hospody plné jídla a pití, drahé šaty, parfémy, zaručeně magické talismany a koně rychlejší než vítr.

A na ty, kteří stále odolávají, jsou tu stále ještě staří dobří zloději toužící po snadném výdělku. Představte si to pokušení, když vám jde přes město vybavení v ceně malého hrabství navlečené na barbarovi s tupým výrazem nebo ve váčku nic netušícího čaroděje ...

Tip šestý: Cena peněz

Peníze mají svou hodnotu, jinak by k ničemu nebyly. Je důležitá určitá rovnováha v cenách a práci, jinak lidé ztratí v peníze důvěru. Většina lidí si vydělá jen na jídlo, šaty, ubytování a drobné potřeby. Zbraně, koně a další propriety jsou natolik drahé, že si je nemůže prostý obyvatel dovolit. Sice by si na ně vydělal, ale asi by zemřel hlady.

Tip sedmý: Magické zbraně

A co to jednou zkusit bez nich? Musí být každý druhý meč magický s bonusem proti skřetům? Co třeba zbraně ověnčené slávou, ctí a legendami, ostré a ničivé i po mnoha letech, ale bez špetky magie? A když už tam musí magie být, co třeba ji učinit zajímavější? Temné sny, touha po krvi, proměna na monstrum, to vše může být cena za magickou výzbroj.

Poznámka: Všimli jste si, že v naprosté většině her začínáte s desítkami zlatých? Už jste někdy viděli 1 kg zlata na vlastní oči? Víte, kolik váží zlatá koruna?


Tento článek je od autora nové české hry na hrdiny Hrdinové Fantasy.

 
  Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 4.33
Účastníků: 18


Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


  Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek

 Poslat článek Poslat článek


"Rady pro PH: Chudí bohatí" | Přihlásit/Registrovat | 8 komentářů | Vyhledávání v diskusi
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím zaregistrujte se.

Re: Rady pro PH: Chudí bohatí
Od: saad - Úterý, 30.11. 1999 - 00:00:00
( O uživateli )

Naprosty souhlas....ve zlate se da vetsinou koupat.
Nez uvidi opravdovy dobrodruh ryzi zlatou minci, ktera znamena jmeni (sice to neni na barak ale penez je to dost), mel by toho hodne zazit :-)

Re: Rady pro PH: Chudí bohatí
Od: skaven - Úterý, 30.11. 1999 - 00:00:00
( O uživateli )

Výborný článek! Mluví mi z duše :)

Opačný extrém
Od: marcus (jpmcz@tiscali.cz) - Úterý, 30.11. 1999 - 00:00:00
( O uživateli )

S naší družinou jsme zažili opačný extrém - hned na první nebo druhé úrovni jsme našli dračí poklad. Byl problém odvézt i jen desetinku z onoho pokladu z ostrova (a znova jsme se na ostrov vracet z jistých důvodů nechtěli). A naskytla se otázka, co dělat s těmi penězi?
Nejdříve jsme vedli běžný život. Ve městech nebyli žádní theurgové a podobná havěť, abychom si nechali očarovat zbraně. Proto jsme se vydali do hlavního města, nakoupili všechno, co jsme chtěli a pak začali dělat kraviny - takový obrněný vůz se již PJovi nelíbil.
Ale celkově se mi tento styl hry nelíbil. Mnohem raději mám, když mám o peníze nouzi a musím se starat (hlavně když hraji za zloděje). Co jsem tím chtěl říct? Zhruba následující: Je opravdu pro hráče tak zábavné mít obrovský majetek? Co budou dělat, až budou mít vše, po čem toužili?

Re: Rady pro PH: Chudí bohatí
Od: Jerson (jerson@centrum.cz) - Úterý, 30.11. 1999 - 00:00:00
( O uživateli )

Pro své potřeby jsem si vytořil jiný měnový systém. Platí se mědí a stříbrem, přičemž jeden stříbrný je 100 měděných a obou druhů je 100 základních mincí do kila. Případné zlaté mince mají poměr 1 zlatý za 10 stříbrných, hmotnost je stejná, jedna mince má setinu kila.
A průmrný denní výdělek i výdaj je 1 stříbrný, takže běžně se zlatem neplatí. Pro srovnání, 1 zlatý je jako 5000 Kč dneska - málokdo takovou bankovkou platí.

A když mi lupiči ukradli věci a peníze celkem za 15 zlatých, byla to pro mě dost citelná ztráta a stále ještě jsem to úplně nenahradil.

Re: Rady pro PH: Chudí bohatí
Od: Whitewind - Úterý, 30.11. 1999 - 00:00:00
( O uživateli )

Plně souhlasím s tm že postavy mají většinou spoustu peněz nebo vybavení, je ale potřeba se na celou vec dívat taky z té drué strany. Kdo dal všechny ty věci postavám? Kdo jim strčil do cesty chlápka v drahým brnění? A kdo jim strčil frňáky do dračího pokladu? PJ! A to říkám hlavně proto že jsem PJ už dlouhou dobu, asi tak 5 let a mám s tím jisté zkušenosti. Buďme tedy taky trochu soudní a nedávejme to všechno postavá přílš brzy.

Re: Rady pro PH: Chudí bohatí
Od: Gimli - Úterý, 30.11. 1999 - 00:00:00
( O uživateli ) http://jazlabek.wz.cz

S podstatou článku souhlasím. Zdá se mi však poněkud zjednodušený zejména v jedné věci: přehlíží zajímavý aspekt vztahu k penězům a majetku - otázku Kdo jsou postavy? Určitý majetek se váže k určitým stavům. Sedláka, který by chtěl platit zlaťákem, okamžitě zatknou (neboť jej nemohl získat legálně), žoldáci budou nosit jiný druh zbroje i zbraní než urození rytíři (kterými postavy většinou nebývají).

Re: Rady pro PH: Chudí bohatí
Od: Aldarion (trinianel@seznam.cz) - Úterý, 30.11. 1999 - 00:00:00
( O uživateli )

Myslim si, ze je zcela v poradku, kdyz dobrodruzi, at uz jsou jaka chce chatra, vydelavaji dost nadprumerne sumy. Proc? Pokud mluvime o klasickych "dobrodruzich," jsou to vetsinou svym zpusobem specialisti v uzkem oboru, kteri navic pri sve praci riskuji zivot. Za to jim bud musi nekdo, pokud si je najima, patricne zaplatit, nebo musi mit nadeji na ekvivalentni zisk. (Delaji-li to tedy pro penize a ne z jinych pohnutek.) I v soucasnosti maji zoldaci a profesionalni vojaci v akci dost nadprumerne platy...
Ale ty penize se snadno rozkutaleji. V tom s tebou zcela souhlasim.
Stejne jako s tim, ze vetsine fantasy her by prospela poradna menova reforma. ;)

Jen si myslim, ze pouzivani stredovekych meritek v klasickem fantasy svete moc nefunguje - pokud ma ve svete opravdu fungovat feudalismus, cechovni kontrola a pod. nebudou tam prilis fungovat dobrodruzi, a naopak...

Re: Rady pro PH: Chudí bohatí
Od: Goran (PavelVeselsky@seznam.cz) - Úterý, 30.11. 1999 - 00:00:00
( O uživateli )

Hlavní je hraní postav a od toho se má odvíjet i jejich bohatství. Příklad: v GURPS hraju blbějšího válečníka, který, když se družina vrátila se slušným obnosem z výpravy, odmítl pokračovat dál a s větou "To ani neni slušný mít tolik peněz, to aby si člověk koledoval vo ňákýho zloděje" na rtech začal slavit a utrácet (k družině se znovu připojí, až většinu hotovosti utratí; zatím hraju podstatně chudšího a šetrnějšího mága- iluzionistu, který by za větší obnos vyrazil do zahraničí pátrat po svém otci).

Jako PJ dávám peníze a hlavně kouzelné hračky opatrně, v tom jsem s autorem článku zajedno.
fuss

Free Themes, Templates and Layouts at jooon.de

Powered by Copyright © UNITED-NUKE. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.04 sekund