oben
spacer
Hry na hrdiny

Hry na hrdiny

Red Dragon 
[ O projektu www.hrynahrdiny.cz ]   [ Co jsou to hry na hrdiny ]    Nenechte se omezovat realitou - ponořte se do světa her a fantazie...  

  Vyhledávání


  Mapa stránek
· Domů
· Archiv aktualit
· Odkazy
· Témata
· Top 10
· Váš účet
· Vyhledávání
· Kniha návštěv

Externí odkazy (cz)
· RPG fórum
· Anotace RPG her
· RPG pedia

  Doporučujeme
Hrdinové Fantasy nabízejí svobodu!
d20
Hulkový rád
Fantasy obchod
Siranie
Srdce Erinelu
RPG Knihovna
Kion
Equilibrie
Ankarie - svet pro DrD+
Legendy Armandie
Genesis Excogitatus
RPG hry
MFantasy - on-line magazín s fantasy povídkami
Altar
Cínoví vojácci
Web príštích spisovatelu

  Podpořte nás
Hry na hrdiny

  Přihlášení
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

  

Yrrhedesovo oko

Autor: Skaven - Tuesday, 30.11. 1999 - 00:00:00
Topic: Recenze

Andrzej Sapkowski je znám převážně jako autor přípěhů o Geraltovi, na svém kontě má však i jednu hru na hrdiny.

Hra na hrdiny s poněkud krkolomným názvem Yrrhedesovo oko je herním počinem poměrně dobře známého polského autora Andrzeje Sapkowského. Kniha otevírá brány k hrám na hrdiny (nejen) pro úpné začátečníky. Na začátku knihy je vysvětlen základní princip her na hrdiny, rozdíly a výhody hraní oproti gamebookům.
Samotná pravidla jsou uvozená několikastránkovou ukázkou ze hry, hned na to začíná se s tvorbou postavy. Každé náleží pět atributů - charakteristických vlastností. Jsou to: Kondice, Síla, Obratnost, Inteligence a Bojovnost. Všechny vlastnosti se určují hodem šestistranou kostkou plus základ, poslední je průměrem obratnosti a síly.
Dále kniha popisuje užití naházených vlastností formou příkladu ze hry, následuje ukázkový souboj (ten má jednoduchý průběh - spočívá v porovnávání tzv. bojových čísel - součtu bojovnosti a hodu 2k6. Souboj zde není rozdělen na útok a obranu - obojí probíhá současně - zraněn je ten, kdo má nižší bojové číslo a to za tolik bodů kondice, kolik ubírá protivníkova zbraň).
Druhá kapitola obohcuje hru o systém magie. Nutno podotknouti, že i ten je velmi triviální. Po krátkém, takřka prozaickém, úvodu následuje popis "výroby" čaroděje - tedy odlišnosti při stanovování charakteristických vlastností a určení Ms - magické schopnosti. Ta je důležitá pro výběr kouzel (součet jejich síly nesmí přesáhnout Ms) a pro jejich sesílání (kouzlo ubere tolik Ms, kolik činí jeho síla). Kapitola dále obsahuje části, které pojednávají o hraní postavy čaroděje a mechanismu sesílání kouzel. Seznam kouzel obsahuje něco málo pod čtyřicet kouzel rozdělených do čtyř skupin (kouzla typu přeměna, rozkaz, kouzla sesílaná na cíl a dodatky). Kapitola o magii se dále věnuje i svitkům a amuletům.
Počínaje třetí kapitolou je kniha určená Pánovi hry. Popisuje se zde jeho úloha ve hře a herní mechanismy, které je třeba dodržovat. Pravidla znovu probírají vlastnosti a jejich ověřování. Kapitola o ověřování je zvláště podrobná a ukazuje, že hra funguje dobře, ačkoli je založena na jednoduchém principu. Dále je zařazena kapitola o zbraních a zbrojích a kapitola rozebírající různé druhy soubojů. Dalších padesát stránek je věnováno tzv. dodatkům (drd tuto část pravidel označuje jako ...a mimo boj). Zde naleznete všeliké pojednání o problémech, které mohou ve hře vyvstat, tabulky, nové rasy a mnoho dalšího.
Závěrečná kapitola pak obsahuje ukázkové dobrodružství - legendu, popisy místností a nestvůr a nezbytné mapy.
Hra Yrrhedesovo oko je určena, jak již bylo zmíněno začátečníkům, ovšem kniha jako taková je studnicí inspirace a obsahuje množství zajímavých úvah a pojednání.

Andrzej Sapkowski
Yrrhedesovo oko
vydalo nakladatelství R.S.G
1995

 
  Anketa ke článku
Znáte yrrhedesovo oko?

hrál jsem to
už jsem o tom slyšel
nic mi to neříká


[ Výsledky | Ankety ]

Účastníků 117

  Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 4.66
Účastníků: 6


Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


  Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek

 Poslat článek Poslat článek


Související témata

Hry na hrdiny

"Yrrhedesovo oko" | Přihlásit/Registrovat | 2 komentářů | Vyhledávání v diskusi
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím zaregistrujte se.

Re: Yrrhedesovo oko
Od: Nanuq - Tuesday, 30.11. 1999 - 00:00:00
( O uživateli )

Vzpomínám si na jeden dávný Dracon, na kterém se lehce podnapilý Sapkowski označoval hry na hrdiny polskou hříčkou "Dračí dupa", což znamená dračí prdel, a prohlašoval, že ON se k něčemu takovému nikdy nesníží :-)
No, peníze nesmrdí, že :o)

Re: Yrrhedesovo oko
Od: Jerson (jerson@centrum.cz) - Tuesday, 30.11. 1999 - 00:00:00
( O uživateli )

Z těchto pravidel jsem si před časem odnesl jednu věc - reakce cizích postav by se měla odvíjet od toho, jak vypadá postava, která s nimi jedná. I kdyby to byl mocný mág, pokud zrovna vylezl z kanálů, je zakrvácený a podobně, tak s ním málokdo bude jednat nějak extra uctivě.
fuss

Free Themes, Templates and Layouts at jooon.de

Powered by Copyright © UNITED-NUKE. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.03 sekund