Hry na hrdiny .cz

Neomezujte se jedním žánrem
Publikováno: Pondělí, 23.04. 2007 - 11:00:00
Téma: Teorie RPG


Je mnoho RPG systémů, nicméně většina z nich je zaměřená pouze na jedno prostředí, nebo - ještě hůř – jeden jediný svět. Jistě, je to fajn hrát RPG ve světě, který vám vyhovuje se systémem, který je mu šitý na míru. Stejně je to s hraním čistě fantasy dobrodružství (jenž jsou v našich končinách značně oblíbené), nebo zas zaměřených na jednu konkrétní odnož scifi (cyberpunkový Shadowrun, nebo scifi-hororové Mutant Chronicles). Nicméně...

Nicméně kromě několika scifi odpadlíkům, jenž povětšinou holdují Shadowrunu se prakticky celá RPG scéna těsná v pružném, ovšem ne neomezeném žánru fantasy a to i v případě, že se jedná o skupiny hrající na systémech, které umožňují daleko širší záběr.

Proč?

Proč lidé hrají jen v jednom žánru? Protože ho mají nejradši, ale zas když je něčeho moc, tak je toho příliš a dříve či později, i s tím nejlepším Vypravěčem, začnou být hry méně a méně zajímavé. Jistě, pořád je to dobrá zábava, ale časem už to prostě není to, co to bývalo. Proč tedy nezkusit trochu něco jiného?

To často končí tím, že někdo přinese nový systém, ostatní ho shledají zajímavým a začnou v něm hrát – stále to samé. Důvod? Zvyk? Dost možná. Když něco děláte dlouho, zvyknete si na to, jde vám to a nechcete to měnit.

Protikonzervativní terapie

Nebojte se, zkuste něco jiného. Vím, že jste celé roky hráli čaroděje, válečníka, zloděje nebo nějakou jinou roli, na kterou jste si zvykli, ale co když přišel čas jít zas o krok dál? Hraním jediné postavy (v jediném prostředí) se velice ochuzujete a užíváte si jen střípek z toho, co vám hraní her na hrdiny nabízí. Vzpomínáte si ještě na pocit, když jste s hraním začínali? Kdy jste si vytvořili svoji první postavu a hráli první hru – nebyl to tehdy skvělý pocit? Zažijte ho znovu!

Odložte svoje archetypy postav, odložte žánr, ve kterém jste dosud hráli a pokud vám to neumožňuje, tak odložte i systém. Vyberte si prostředí značně odlišné od toho, na které jste byli zvyklí, ovšem přecijen nějak blízké. Hrajete „pohádkovou“ fantasy? Pak pro vás asi nebude to pravé pustit se do cyberpunku nebo hororu, ale zkuste třeba zromantizovanou historii, současnost, nebo budoucnost. Pusťte se třeba do viktoriánské Anglie, naloďte se na po zuby ozbrojenou loď a střetněte se piráty, nebo buďte piráty, hrajte Vinetoua a Old Shaterhanda, Tři mušketýry, vědce který vynalezl stroj času a jeho přátele, průzkumný tým, který přistál na neprozkoumané planetě a objevil primitivní civilizaci, která ale používá magii (třeba recyklovanou z vašich fantasy dobrodružství).

Máte radši pořádnou akci, kdy krev teče proudem a kvůli zářezům na rukojeti se vaše zbraně stávají brzy nepoužitelnými? Něco temného a děsivého? Máte stejně tolik možností! Opusťte zloduchy v černém a bodci pokrytém brnění a nahraďte je upíry, kteří ve vašem městě (zasazeném do kterékoliv doby) každou noc pokoušou desítky obyvatel, navštivte středověk v dobách inkvizice, pronikněte do středu kultu uctívajícího temné síly, lovte masového vraha, okuste cyberpunk nebo scifi-horor, kde jste odříznuti od jakékoliv pomoci, technika, která vám má sloužit se vás snaží zabít a uniknout můžete jen do mrazivého vzduchoprázdna. Vyměňte očarované meče za stříbrné kule, brokovnice a laserové kulomety a brnění za neprůstřelné vesty nebo silové štíty.

Rádi čarujete a myslíte si, že vám to umožní jen fantasy? Ale kdepak! V jakémkoliv prostředí se mohou aplikovat podivné a „magické“ věci. Psionika je skvělou náhražkou magie pro moderní a scifi dobrodružství (a jelikož nemusí být založena na technice, mohou se telepati a psionici vyskytovat v jakémkoliv prostředí) Samotnou magii můžete v omezené míře aplikovat všude. Ve scifi dobrodružstvích můžete magii velice obstojně nahradit technikou (implantáty, nanotechnologii, silová pole, teleportace, genové inženýrství – co z toho co dokáže magie nedokáže supervěda?)

Hrajete scifi? Vsadím se že Shadowrun. To je jenom cyberpunk – pouhá odnož science fiction, ale možnosti jsou mnohem širší. Využijte je a posuňte se dál!

A hrome, problém…

Jak mám hrát scifi horor, když můj systém je jen pro fantasy? – jsou dvě možnosti – předělejte si systém do vhodné podoby, nebo ho vyměňte. GURPS (jakýsi pokus o překlad naleznete na www.gurps.mysteria.cz ), d20 (jehož pravidla naleznete na www.d20.cz ), FUDGE (překlad pravidel naleznete na divnozem.mysteria.cz ) a další vám umožňují hrát skutečně v jakémkoliv prostředí a jakýkoliv typ hry.

Já toho o jiných žánrech tolik nevím – nemusíte být přeci za znalce. Určitě alespoň něco víte a při vytváření dobrodružství vám pomohou různé zdroje – kupte si modul pro dané prostředí k nějakému univerzálnímu systému, nebo si najděte potřebné věci na internetu. Nebo se podívejte na nějaký film, seriál, případně si přečtěte knihu.

Moje skupina nechce žádné změny – no, nutit je nemůžete. Když nepomáhá přemlouvání, můžete si zkusit sehnat jinou skupinu (ale jak jsem zmínil už na začátku, není snadné najít někoho, kdo hraje výrazně jinak). Nemusíte trhat staré svazky, ale nikdo vám nemůže bránit v tom hrát ve více než jedné skupině, ne? Když selže i to, pak už si musíte nějaké řešení vymyslet sami.

Můj žánr je super, ostatní je k ničemu – zkoušeli jste někdy něco jiného? Zkoušeli jste pořádně a všechno? Pokud ano, tak vám zřejmě není pomoci

Já nevím, jak by se měla taková „divná“ postava chovat – improvizujte – postava se s vámi hádat nebude a bude se chovat tak, jak uznáte za vhodné – je to pouze na vás. Hlavní je, abyste se při tom bavili.

Stojí to vůbec za to? – Samozřejmě. Kdo neochutnal, neuvěří. Zážitek z her, kdy se každých pár měsíců ocitáte s jinou postavou v jiném prostředí a poznáváte nové věci je nesrovnatelný s neustálým omíláním jednoho žánru.

A nakonec…

Po přečtení tohoto článku asi hned nepůjdete a nezměníte od základů svůj zaběhnutý styl hry, ale doufám že se teď alespoň zamýšlíte nad tím, jestli by vaší hře větší variabilita prospěla. Ze své zkušenosti vám mohu říct, že ano. Někdo jiný by možná nesouhlasil (upřímně řečeno, vždycky se najde někdo, kdo nesouhlasí – ať už se jedná o cokoliv. Díky tomu se můžeme na problém podívat z více úhlů). Je to na vás vyzkoušet si nějakou změnu. Ne pouze jeden pokus – to se prostě nemusí povést. Zahrajte si několik her v jiných prostředích a uvidíte. Třeba alespoň jedna z nich vás chytne, třeba vás chytnou všechny.

Když to nezkusíte, nikdy to nezjistíte…

Tento článek si můžete přečíst na webu Hry na hrdiny
http://www.hrynahrdiny.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://www.hrynahrdiny.cz/m-News&file=article&sid=62