Hry na hrdiny .cz

Fudge RPG - hlavní je zábava
Publikováno: Pátek, 03.03. 2006 - 09:14:06
Téma: Hry na hrdiny


FUDGE vytvořil již v roce 1995 Steffan O'Sullivan s přispěním tehdejší internetové komunity hráčů jako sadu volných univerzálních pravidel zaměřených především na hraní rolí a příběhů. Jak sám autor uvádí, FUDGE je určeno pro zkušenější pány hry a libovolně zkušené hráče.

Ve FUDGE platí základní pravidlo - hlavní je zábava.

FUDGE patří spíše k dovednostním systémům, ale nebrání se ani zavedení povolání. Postava je obvykle popsána čtyřmi druhy rysů, a to vlastnostmi, dovednostmi, dary a nevýhodami. Narozdíl od většiny ostatních systémů se FUDGE snaží vše ve hře popisovat slovy a nikoli čísly a navíc používá jednoduchý a jednotný způsob řešení všech herních situací, takže nedochází k narušování hry neustálým listováním v pravidlech.

FUDGE - Freeform Universal Do-it-Yourself Gaming Engine

Základní pravidla FUDGE rozeznávají sedm stupňů vlastností a dovedností, od mizerného až po vynikající. Ve FUDGE nepotkáte postavu, která by měla obratnost 17, sílu 19 a charismu -5. Ve FUDGE bude mít postava vynikající obratnost, slušnou sílu a mizernou charismu a navíc třeba dobrý šerm. Pokud znáte systém Window, můžete si zhruba udělat představu, jak hra podle FUDGE vypadá.

Co se týče boje, nabízí základní pravidla hned tři způsoby jak boj řešit. První, popisný, je určen pro ty, kdo mají raději příběhy a boj odbydou jedním či dvěma hody kostkou. Druhý způsob řešení boje je založen na souběžných kolech, kdy si obvykle každý hodí jen jednou a je vhodný pro ty, kdo si sice rádi zabojují, ale nemusí boj pitvat do podrobností. Třetí je pak obdobou boje jak jej znáte z DrD, hody na útok a obranu, a je spíše pro ty, kdo se v simulaci boje rádi soustředí i na nejmenší detaily.

V procesu rozhodování používá FUDGE speciální šestistěnou kostku, která má na dvou stranách znak plus (+), na dvou mínus (-) a na dvou nic (). Obvykle se hází čtyřmi kostkami a výsledek leží v rozmezí -4 až +4. Hod kostkami pak určuje, jak se bude výsledek činosti postavy lišit od jejího standardu. Díky normálnímu rozložení pravděpodobnosti pak nedochází k častým odchylkám. Nebylo by to ale FUDGE, aby nenabídlo způsoby, jak si vystačit s obyčejnými šesti či deseti stěnými kostkami, případně zcela bez kostek.

Velkou sílou a zároveň slabinou FUDGE je neexistence uceleného popisu světa v základních pravidlech, žádné poviné vlastnosti, dovednosti a podobně a je zcela na dohodě pána hry a hráčů, zda budou mít postavy dvě nebo třicet vlastností. Základní pravidla jsou spíše návodem, jak si herní svět vytvořit podle vlastních představ.

Mnoho předpřipravených světů je ovšem možné nalézt na internetu a obvykle také není těžké přejít k FUDGE z jiných herních pravidel.

FUDGE je ve své základní podobě volně k dispozici na internetu na adrese www.fudgerpg.com, v loňském roce (2005) navíc vyšla kniha FUDGE - 10. výročí, která kromě základních pravidel obsahuje i mnoho doplňků.

Další odvozená pravidla, varianty a doplňky naleznete na internetu, například na stránkách autora FUDGE, webzinu FUDGE Factor či na stránkách komunity FUDGE Guide.

Jako odvozená pravidla lze uvést například FATE.

Překlad základních pravidel a některých doplňků do češtiny vzniká na stránkách divnozem.mysteria.cz

Tento článek si můžete přečíst na webu Hry na hrdiny
http://www.hrynahrdiny.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://www.hrynahrdiny.cz/m-News&file=article&sid=49