Hry na hrdiny .cz

Rady pro PH: Chudí bohatí
Publikováno: Pátek, 04.03. 2005 - 00:00:00
Téma: Rady pro PH


Často se setkáváme s tím, že postavy ve hrách na hrdiny hromadí celé poklady, platí zlaťáky a diamanty a vládnou magickými zbraněmi, které by vystačily pravidelné armádě. Je to opravdu nezbytné nebo může život vypadat jinak?

Tip první: Hole, klacky a praky

Prvním způsobem, jak se dostat k penězům, je prodej zbraní poražených nepřátel. Dříve či později se postavy střetnou s někým, kdo má slušnou výzbroj, a pokud mají štěstí (či schopnosti), zvítězí a výzbroj získají. Tak to může jít dál a časem mohou mít hotovou zbrojnici.

A co když soupeři nebudou mít kovové zbraně, kroužkové košile a obouruční meče? Všechny tyto věci jsou poměrně drahé, většinou v rukách dobře cvičených vojáků nebo velmi zkušených dobrodruhů. Postavy se mohou (aspoň zpočátku) střetávat s hlídači s holemi (ti také nechtějí každého zabít), pasáky s vrhacími praky nebo barbary oblečenými v kůži vyzbrojenými dřevěnými kyji.

I přes relativně slabé zbraně mohou být zdatnými soupeři a postavy si chvíli počkají, nežli oblečou první kroužkovou zbroj.

Tip druhý: Kupci a glejty

Postavy sice vydobudou drahé zbraně a vyzbrojí se, ale komu prodají ty přebytečné? Zapomeňte na kováře z vesnice, který si koupí deset dlouhých mečů. Je potřeba najít opravdového kupce. A ten si vezme tučné procento, navíc je hned neprodá, takže jde o rizikovou investici – se štěstím je prodají za čtvrtinu obvyklé ceny (nebo desetinu?).

A co prodej přímo? Ve středověkém světě se asi těžko někdo postaví na náměstí a začne prodávat dlouhé meče. Za prvé mohou být některé zbraně zakázány, za druhé nemá oprávnění (určitě se proti němu postaví cech, vlastník monopolu či správce města). Pokud na tom budou trvat, musí něco odvést na daních. Obvykle 90% (něco cechu, něco správci, něco pro vévodu a něco pro krále).

Tip třetí: Cena zlata

Zlato je poměrně drahá záležitost, možná proto, že je ho tak málo. I z těchto důvodů někdo vynalezl stříbrňáky a měďáky či jiné mince. Zlato tak říkajíc neroste na stromě a určitě nikdo nemá 1000 mincí u sebe (což je asi tak 10 kg, u nás 1 kg zlata = 300.000 Kč). Zlato patří více ke šlechtě a kupcům než k vesničanům a pobudům, co si hrají na hrdiny. Zlato vyvolává závist až nenávist. Podívejte se komukoliv do očí, pokud jen zaslechne ono magické slovo: „zlato.“ Co potom, když ho uvidí. Lidem, kteří mají zlato, se stávají nepříjemné nehody. I cenu lidského života lze spočítat ve zlatě.

Tip čtvrtý: Bronz, železo, ocel

Ne všechny zbraně musí být hned z prvotřídní oceli, taková výroba je poměrně pokročilá a také drahá. Mnoho věcí může být nižší kvality (a ceny) nebo z horšího materiálu (poškozuje se). Postavy se tak k lepšímu vybavení dostanou později a skutečně kvalitní zbraně si budou vážit.

Tip pátý: Peníze se rozkutálejí

Podle hesla „Rychle nabyl, rychle pozbyl“. Postavy, které vydělají jmění a dokáží jej udržet, jsou skutečně unikátní a ryzí charaktery. A to i přes všechna lákadla, která je potkají: hazard, hospody plné jídla a pití, drahé šaty, parfémy, zaručeně magické talismany a koně rychlejší než vítr.

A na ty, kteří stále odolávají, jsou tu stále ještě staří dobří zloději toužící po snadném výdělku. Představte si to pokušení, když vám jde přes město vybavení v ceně malého hrabství navlečené na barbarovi s tupým výrazem nebo ve váčku nic netušícího čaroděje ...

Tip šestý: Cena peněz

Peníze mají svou hodnotu, jinak by k ničemu nebyly. Je důležitá určitá rovnováha v cenách a práci, jinak lidé ztratí v peníze důvěru. Většina lidí si vydělá jen na jídlo, šaty, ubytování a drobné potřeby. Zbraně, koně a další propriety jsou natolik drahé, že si je nemůže prostý obyvatel dovolit. Sice by si na ně vydělal, ale asi by zemřel hlady.

Tip sedmý: Magické zbraně

A co to jednou zkusit bez nich? Musí být každý druhý meč magický s bonusem proti skřetům? Co třeba zbraně ověnčené slávou, ctí a legendami, ostré a ničivé i po mnoha letech, ale bez špetky magie? A když už tam musí magie být, co třeba ji učinit zajímavější? Temné sny, touha po krvi, proměna na monstrum, to vše může být cena za magickou výzbroj.

Poznámka: Všimli jste si, že v naprosté většině her začínáte s desítkami zlatých? Už jste někdy viděli 1 kg zlata na vlastní oči? Víte, kolik váží zlatá koruna?


Tento článek je od autora nové české hry na hrdiny Hrdinové Fantasy.

Tento článek si můžete přečíst na webu Hry na hrdiny
http://www.hrynahrdiny.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://www.hrynahrdiny.cz/m-News&file=article&sid=19